Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Torba Yasayı Anlattı

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, TBMM dün gece görüşmeleri tamamlanan, iş kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun tasarısı...

Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Torba Yasayı Anlattı
AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, TBMM dün gece görüşmeleri tamamlanan, iş kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun tasarısı olarak nitelendirilen ve ‘Torba Yasa’ olarak adlandırılan yasa hakkında açıklamalarda bulundu.
Söz konusu yasanın 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmenin atanmasını sağlayacağını kaydeden Aydınlıoğlu, “Bunun yansıra SGK kapsamındaki iş yerlerinin 31 Aralık 2013 tarihi öncesine ait ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası ile eğitime katkı payı, özel işlem vergisi ve damga vergisi borçlarından 100 lirayı aşmayan asli alacakları ve tutarına bakılmaksızın bu asılların gecikme cezası tahsilinden vazgeçilecek” dedi.
MADEN İŞÇİLERİNE MÜJDE VERDİ
Karayolları Genel Müdürlüğü Kanunu gereğince verilen idari para cezası ile birlikte ilgilisine tebliği gereken ve tutarı 12 lira ve altında kalan geçiş ücretleri tahsilinden de vazgeçileceğini belirten AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, “TEDAŞ alacakları, il özel idareleri ve belediyelerinin kalkınma ajanslarına olan borçları, sulama kooperatiflerinin ve sulama birliklerinin alacakları yapılandırma kapsamına alındı. Bunun yanı sıra maden işçilerinin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek. Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden sigortalıların SGK’ya olan her türlü borçları silinecek. Ölüm geliri bağlanan hak sahiplerine prim ödeme şartı aranmaksızın ölüm aylığı bağlanacaktır. Maden kazasında ölenlerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi ya da çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere, toplam bir kişi kamuda istihdam edilecek. Bu düzenleme 13 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla geçerli olacaktır” ifadelerini kullandı.
YASA TÜP BEBEKLE BEBEK SAHİBİ OLUNMASINA DA DESTEK VERİYOR
Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun’un kapsamına girenlerin, tüp bebek uygulanmasında verilecek destek için aranan, ‘Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamama’ ve ‘En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı olma’ şartlarından muaf olacaklarını vurgulayan Milletvekilim Aydınlıoğlu, “Kanunla, araç muayenesini zamanında yaptırmayanların cezaları ve gümrük vergisi borçları da yeniden yapılandırma kapsamına alınıyor” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327