MÜBADELE’NİN 92. YIL DÖNÜMÜ KUŞADASI’NDA DA ANILDI

Balkan Savaşı’nın 103, mübadelenin ise 92. yıl dönümünde savaşlar ve göç yollarında yaşamını yitirenler Kuşadası’nda anıldı.30 Ocak 1923 tarihinde Türk ve Yunan hükümetleri arasında Türkiye’deki Rum-Ortodoks, Yunanistan’daki...

MÜBADELE’NİN 92. YIL DÖNÜMÜ KUŞADASI’NDA DA ANILDI
Balkan Savaşı’nın 103, mübadelenin ise 92. yıl dönümünde savaşlar ve göç yollarında yaşamını yitirenler Kuşadası’nda anıldı.
30 Ocak 1923 tarihinde Türk ve Yunan hükümetleri arasında Türkiye’deki Rum-Ortodoks, Yunanistan’daki Türk-Müslüman azınlıkların zorunlu göçünü başlatan Mübadele sözleşmesi imzalanmıştı. Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneğinin öncülüğünde düzenlenen anma etkinliği çerçevesinde, İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı’ndaki El Heykeli’nin önünde göç yollarında ve savaşlarda yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Denize çelenk ve karanfiller atıldı. Dernek yetkilileri, mübadiller tarafından Türkiye’de kurulan dernek ve vakıfların ortak bildirisini okudu. Vize engeli ve maddi olanaksızlıklar yüzünden birinci kuşak mübadillerin memleket hasreti ile yaşamlarını yitirdiklerine dikkat çekilen bildiride, Türkiye Cumhuriyet Hükümeti’nden insancıl talebin takipçisi olması istendi. Anma etkinliğinde bildirinin okunmasının ardından Kuşadası Körfezi’ne karanfil ve çelenk bırakıldı. Daha sonra da dernek tarafından mübadelede hayatını kaybedenler anısına hayır lokması dağıtıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327