Mühimmat Depo Patlaması Şehitleri İçin Anıt Yapım Çalişmalari

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, 5 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen ve 25 askerin hayatını kaybettiği bölgeye anıt yapılması için depoların bulunduğu askeri birliğin...

Mühimmat Depo Patlaması Şehitleri İçin Anıt Yapım Çalişmalari
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, 5 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen ve 25 askerin hayatını kaybettiği bölgeye anıt yapılması için depoların bulunduğu askeri birliğin başka bir yere taşınmasını beklediklerini kaydetti.
Yaptığı basın toplantısında, patlama bölgesine anıt yapılması ile ilgili işleyen süreç hakkında bilgiler veren Başkan Kumartaşlı, bölgeye anıt yapılması için Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner’in talimatları ile bir komisyon oluşturulduğunu söyledi. Anıt konusunun patlamada hayatını kaybeden şehit aileleri tarafından da her fırsatta dile getirildiğini kaydeden Başkan Kumartaşlı, “5 Eylül 2012 tarihinde Şehir Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlasında üzücü bir kaza yaşanmış, mühimmat depo patlaması sonucu 25 vatan evladı askerimiz şehit oldu. Mühimmat deponun patladığı günden itibaren hem bizlerin, hem de ailelerin bir isteği vardı. Devlet büyüklerimizden ve bizlerden Afyonkarahisarlılar olarak bu mühimmat deponun patladığı yerin üzerine anıt mezarın yapılması ve buradaki şehitlerin ölümsüzleştirilmesiydi. Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda değişik sürelerde Afyonkarahisar Valiliği, Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı derneğimize birçok kez Ankara’ya ve değişik kurumlara Alie ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, Milli Savunma Bakanlığına müracaatlarımız oldu. Vali Güner Afyonkarahisar’a geldiğinde ilk önüne gelen konulardan birisi mühimmat deponun patladığı yerde şehitlik yapılıp, yapılmamasıydı. Bunun üzerine ailelerinde isteği doğrultusunda Vali Güner, konu ile ilgili bir komisyon kurulması talimatını verdi. Bu komisyon şuanda çalışmalarına ve toplantılarına devam ediyor. Yapılan toplantı sonrasında mühimmat deponun taşınacağı uygun bir yere tespiti yapıldı. Bu mühimmat depo taşındıktan sonra akabinde hemen bu mühimmat deponun patladığı yere aziz şehitlerimizin, 25 şehidin adına bir anıt yapılacağı ve yaptırılması kararlaştırıldı” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327