Öğrenciler İstanbul’un Tarihi Yerlerini Gezdi

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen 2014 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilere İstanbul’un...

Öğrenciler İstanbul’un Tarihi Yerlerini Gezdi
Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen 2014 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilere İstanbul’un tarihi yerleri gezdirildi.
Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan “Medeniyet Yolculuk Asımın İzinde" adlı proje kapsamında toplam 26 öğrenci grubuna İstanbul’un tarihi ve turistlik yerlerine gezi organizasyonu düzenlendi. Çevre okul öğrencilerinin bir birleriyle kaynaşarak hem güzel bir geçirdiler hem de İstanbul’un tarihi ve turistlik yerlerini tanıma ve görme imkanını yakaladılar.
Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz ve Alaplı Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Turhan’ın önderliğinde öğrenciler birlikte ilk olarak Sultanlara sultanlık eden Sultan Aziz Mahmud Hüdai Hz. Türbesi ziyaret edildi. Burada duaların ardından grup gün boyunca Panorama 1453, Sultan Ahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Top Kapı Sarayı, Süleymaniye Camii, Nur Osmaniye Camii, Beyazıt Camii, Kapalı Çarşı ve Şehzade Camiilerini ziyaret etti bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
Alaplı Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan ‘Medeniyet Yolculuk Asımın İzinde’ adlı projenin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kabul edildiğini hatırlatarak , “46 kişilik öğrenci gurubuyla geçtiğimiz ay ilkini yaptığımız İstanbul gezisinin 26 öğrenciyle de 2. Turunu tamamladık. Proje gereği tarihi ve kültürel yerleri gezdik. Bence çok yararlı ve bilgili bir gezi oldu. En azından tarihi yerleri öğrencilerimize gezdirmiş olduk. İnşallah bundan sonra daha geniş kapsamlı projeler yaparak ve bunları kabul ettirerek gençlerimize daha çok eğitici imkanlarımız olur. Bizleri bu imkanı sağlayan başta bakanlığımıza gençlik proje merkezine ve çalışanlarına, Alaplı Halk Eğiğim Müdürlüğüne ve milli eğitim müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. Büyük bir ihtimalle aralık ayı sona doğru Bursa gezimiz olacak. Bursa’ya İznik üzerinden gidip gelinecek. Bunun yanında gençlerimizi Bursa Uludağ’a getirmek için de Aralık ayı sona doğru program yapıyoruz“dedi.
Alaplı Çok Programlı Lisesi 12. Sınıf öğrencilerinden Sultan Aksakal da “Tarihi yerleri gezerek çok güzel bir gün geçirdik. Tarihte yaşanılan zaferleri ve kültürel değerleri bire bir yaşamış gibi olduk. Günümüz teknolojisinde bile yapılması zor olan bu eserleri o tarihlerde atalarımız ne zorluklarla yaptıklarına şahit olduk. Yeni arkadaşlar da tanıyarak kaynaşma fırsatını yakaladık. Bize bu fırsatı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Alaplı Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencisi Nida Çetinkay ise “Önceden kitaplardan ve televizyonlardan öğrendiğimiz tarihi ve turistlik yerleri İstanbul’a gelip görme ve tanıma fırsatı bulduk. Bu proje öğrenci arkadaşlarımız için çok yararlı oldu . Tarihi ve kültürel yerleri görünce çok etkilendik. İyi ki bu geziye katılmışız. Bu tür organizasyonların artarak devam etmesini istiyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327