Öğrencilere Yangın Eğitimi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Elbistan Şubesi personeli tarafından öğrencilere yangın güvenlik eğitimi verildi.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Elbistan Şubesi, okullarda...

Öğrencilere Yangın Eğitimi
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Elbistan Şubesi personeli tarafından öğrencilere yangın güvenlik eğitimi verildi.
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Elbistan Şubesi, okullarda yangın ve afetlere hazırlık eğitimlerini başlattı. Hemen hemen bütün okulları kapsayacak uygulamalı eğitimler Anadolu Lisesi’nden start aldı.
Okulun laboratuarında düzenlenen eğitim, İtfaiye Çavuşu Turan Özcan tarafından verildi. Özcan, slayt ve sinevizyon gösterisi eşliğinde öğrencilere yangının çıkış sebepleri ve söndürme yöntemlerine ilişkin olarak kapsamlı bilgiler aktardı. Özcan, amaçlarının yangına ve diğer olaylara karşı öğrencileri bilinçlendirmek ve onlarda farkındalık oluşturmak olduğunu kaydetti.
Özcan, “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Elbistan Şubesi olarak ilçemizdeki okullarda Yangın Güvenliği Bilinçlendirme Seminerleri düzenliyoruz. İlk programımızı Anadolu Lisesi’nden başlattık. Eğitimlerimizde öğrencilere, herhangi bir tehlike durumunda bulundukları binayı nasıl tahliye edecekleri ile nasıl davranmaları gerektiğini anlatıyoruz. Yangın sırasında alınacak önlemler, yangına neden olabilecek durumlar ve yangın söndürme ile yaralı ve binada mahsur kalanların kurtarılmasını içeren bir sunum yapıyoruz” dedi.
Elbistan’ın bir bütün olarak afetlere karşı hazır hale getirilmesini amaçladıklarını kaydeden Özcan, "Çakmak veya kibrit gibi yakıcı maddeleri çocuklarınız veya kardeşlerinizin kolayca ulaşamayacağı yerlere koyun. Bir yangın ihbarında doğru ve tam adres bildirin ayrıca yangın mahallini tarif edin. İtfaiyeye asılsız ihbarlarda bulunmayın. İtfaiye ekipleri gelinceye kadar mevcut olanaklarınız ile yangına müdahale edin. Herhangi bir tehlike anında bulunduğunuz binayı, telaşlanmadan, panik yapmadan terk edin. Yangının yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapayın. Bacalarınızı her yıl temizleyin. LPG tüplerinizi güneş gören yerde kullanmayın. Tüplerinizin kaçak yapıp yapmadığını çakmak ya da kibrit ile değil, sabunlu su ile kontrol edin. Alev alan tüpünüzü ıslak bir örtü ile sararak hava ile temasını kesip söndürün, sonra da vanasını kapatın” şeklinde tavsiyelerde bulundu.
Özcan, ayrıca öğrencilere yangın tüplerinin kullanımı ve alevlere doğru müdahale şekli hakkında da uygulamalı eğitim verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327