Orman Bölge Müdürlüğü’nde Sağlık Eğitimleri Sürüyor

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına, KOAH ve ev kazalarından korunma yolları eğitimi verildi.Eğitime Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Şimşek, şube müdürleri ve çok sayıda personel katıldı. Mersin Valiliği, Halk Sağlığı...

Orman Bölge Müdürlüğü’nde Sağlık Eğitimleri Sürüyor
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına, KOAH ve ev kazalarından korunma yolları eğitimi verildi.
Eğitime Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Şimşek, şube müdürleri ve çok sayıda personel katıldı. Mersin Valiliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı İl Kurulu Kararınca, Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda geniş kitleleri bilgilendirme amacı ile Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezinden Dr. Belgin Çakır, KOAH ve ev kazaları eğitimi verdi. Dr. Belgin Çakır, kronik hava yolu hastalıklarının gerek risk faktörleri, gerekse önlem ve tedavileri konusunda çok ciddi toplumsal ve ekonomik yük oluştuğuna, ancak yeterince teşhis ve tedavi edilmeyip koruyucu önlemler alınmadığına dikkat çekti. Çakır, "Ayrıca sigara ve kirli hava başlıca nedenidir. Sigara içen her beş kişiden birinde KOAH gelişir. Kirli hava mesleki koşullardan ya da sanayi kirliliğinden ötürüdür. Başlıca KOAH bulguları, en az birkaç yıldan beri süren öksürük, balgam ve nefes darlığı, alerjenler, kapalı ortam, tozlu işlerde çalışma, sık akciğer enfeksiyonu geçirmedir. Alınan önlemler yetersizse ve sigara içiliyorsa düzelmez ve kötü seyreder. Kesin tanı solunum fonksiyon testi ile konur” dedi.
Ev kazalarından en çok etkilenen aile bireyleri sırasıyla çocuklar, yaşlılar ve engelliler olduğuna dikkat çeken Çakır, "Ev kazalarının en sık görülen nedenlerini ise şöyle sıralamak mümkün. Düşme ve çarpmalar, kesikler, yabancı cisimlerle boğulma veya tıkanma, suda boğulma, zehirlenme, yanıklar, elektrik çarpmasıdır. Kaza risklerini azaltmak için birtakım basit önlemler almak mümkün. İlk yardımda yanıklarda hiçbir şey sürmeyin, dokunmayın, deriyi soymayın. Sıvı dolu keseyi patlatmayın. Yalnızca 15 dakika soğuk su altında soğutun. Kesiklerde yaranın üzerine temiz bir bez örtüp avucunuzun içi ile en az 5 dakika basınç uygulayın. Yarayı antiseptik solüsyonla veya temiz su ile yıkayın. Yara temizliğinde veya kapatmasında pamuk kullanmayın. Elektrik çarpmasında önce elektriği sigortadan kesin. Kalın tahta veya gazete destesi üzerine basarak ve tahta sopa kullanarak kazazedeyi çekin. Kimyasal zehirlenmelerinde kusturmayın, ağızdan bir şey vermeyin. Her türlü kazada ilk müdahale sonrası en yakın sağlık kurumuna ulaşın” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327