Osmancık’ın Sel Projesi Hazır

Çorum’un Osmancık ilçesinde sel baskınları ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılması planlanan kanal projesi için protokol imzalandı.Osmancık Belediyesi ile DSİ 5. Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında...

Osmancık’ın Sel Projesi Hazır
Çorum’un Osmancık ilçesinde sel baskınları ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılması planlanan kanal projesi için protokol imzalandı.
Osmancık Belediyesi ile DSİ 5. Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında yağmur sularının Kızılırmak’a tahliyesi için 3 bin 137 metre uzunluğunda inşa edilecek olan kanal 7 milyon TL’ye mal olacak.
Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, ilçenin kuzey yamaçlarından gelen yağmur sularının Doğudere ve Tillim çayında toplanarak sele dönüştüğünü söyledi. Derelerin ilçe merkezindeki yapılaşmadan dolayı Kızılırmak’a ulaşmadığını dile getiren Karataş, bu nedenle de etkili yağışlarda konutların sel baskınına uğradığına dikkat çekti.
Sel baskınlarının önüne geçmek için hazırlanan projenin hayata geçirilmesi için DSİ 5. Bölge Müdürlüğü ile sözleşme imzaladık ve ihale aşamasına gelindiğini anlatan Karataş, “Proje kapsamında uzunluğu yaklaşık 3 kilometre olan bir kanal inşa edilecek. Kanalın genişliği, 4 metreden başlayarak en geniş noktasında 8 metreye ulaşacak. Derinliği ise 1 metre ile 2,20 metre arasında kot seviyesine göre değişiyor. Kanalın zemini beton olacak ve üzerinde araç trafiğini sağlayacak 16 adet köprü bulunacak” dedi.
Karataş, Esentepe Mahallesi’nden başlayan kanalın, Şenyurt Mahallesi ve Çorum Caddesi Kavşağı güzergahından Kızılırmak’a ulaşacağını sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327