Paramparça dizisinin sırrı ortaya çıktı!

Star TV ekranlarında yayınlanan Paramparça dizisinde Nurgül Yeşilçay'ın görüntüsüne özel ışıklarla müdahale edildiği ortaya çıktı.

Paramparça dizisinin sırrı ortaya çıktı!

Paramparça’ dizisinde Nurgül Yeşilçay'ın sırrı Vatan'dan Gülşen Yüksel'in yazısıyla ortaya çıktı.

Paramparça” dizisinde Nurgül Yeşilçay’ın yorgun görüntüsü bir süredir dikkatimi çekiyordu. Son dönemde yer aldığı dizilerde yaşadığı reyting yenilgileri yüzüne yansımıştı sanki.

Üst üste yaşanan hayal kırıklıklarından sonra ‘Paramparça’ can simidi gibi yetişti Nurgül’ün imdadına. Dizi yayınlandığı günden bu yana zirveye demir attı, uzun bir süre daha orada kalır.

Senaryosu da oyuncuları da tamamdır. Son yayınlanan bölümde Nurgül Yeşilçay’ın görüntüsü de daha bir iyi geldi gözüme.

Estetik mi oldu diye düşünürken yaptığım bir araştırma sonrası işin aslını öğrendim. Nurgül bir süredir belirgin göz altı halkalarından ve yüzündeki lekelerinden rahatsızmış. Bu yüzden makyajını yoğunlaştırmış ama halkalar ve lekeler bana mısın demiyormuş. Yaşadığı bu sıkıntıyı yönetmeni Cevdet Mercan’la paylaşmış.

Oyuncusunu memnun etmek isteyen yönetmen de çareyi sete özel ışıklar kurdurmakta bulmuş. Bu özel ışıklar sadece Nurgül’ün olduğu sahnelerde kullanılıyormuş. Nurgül’ün yüzüne alttan soğuk ışık tutularak cildinin olduğundan daha pürüzsüz görünmesi sağlanıyormuş.

Tam olarak kapanmayan göz altı halkaları ve sivilceler içinse teknolojinin nimetlerinden yararlanmışlar. “Dijital operasyon“ isimli bu sistem için photoshop’un sinema için uyarlanmış bir versiyonu denebilir.

Daha önce Hollywood yıldızlarının bu yönteme başvurduğunu duymuştum. Dizilerin ya da sinema filmlerinin son montaj aşamasında uygulanan bu yöntemle oyuncuları ince belli veya selvi boylu yapılabiliyorlar. Veya sanal botoks ile oyuncunun yüzünden yılların izini siliyorlar.

Photoshop’un muadili olan bu teknik, oyuncuyu sihirli bir düğme gibi istediği görüntüye kavuşturuyor

Paramparça’nın son yayınlanan bölümünde Nurgül’ün bazı sahnelerinde bu yöntemin uygulandığını duydum. Şimdi diğer oyuncular da ‘dijital operasyon’ diye tutturur mu bilmem ama bazı sinema yazarları bu yönteme şiddetle karşı.

Hayatın içinden olması gereken karakterlerin gerçekliğini azalttığını düşünüyorlar. Estetiksiz oyuncunun kalmadığı bu sektörde, gerçeklik aramak ne kadar doğru size bırakıyorum.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327