Petrol düşüşe devam ediyor

Petrol, küresel arz fazlası sorununun kötüleştiğine yönelik işaretler ile kayıpları 5. haftaya taşıyor.

Petrol düşüşe devam ediyor

Petrol, küresel arz fazlası sorununun kötüleştiğine yönelik işaretler ile 6 yılın en düşüğüne yakın seviyeden işlem görüyor ve düşüşü 5. haftaya taşıyor

Petrol vadelileri, Perşembe günü 8 gün içinde 7. kez gerileme göstermesinin ardından New York’ta yatay seyrediyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) üçüncü en büyük üretici Kuveyt’e göre OPEC pazar payını korumak için üretim hedefini sabit tutmalı. ABD ve Avrupalı yetkililere göre İran, nükleer programı ile ilgili bir anlaşmaya varması ile aylar içinde petrol ihracatını artırabilir.

Petrol, geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 50 gerilemesinin ardından kayıplarını yineliyor. Sondaj şirketlerinin hizmet veren sondaj makinesi sayısını 2011’den bu yana en düşük seviyeye indirmesine rağmen ABD’de petrol stokları, 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine genişleme gösterdi. OPEC, Kasım ayında yaptığı toplantıda üretim kotasını günlük 30 milyon varilde sabit tutma kararı alarak, üretimin düşürülmesi çağrılarını yanıtsız bırakmıştı.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Ric Spooner, “Arz-talep dengesizliğinin arzda yapılacak bir düzenleme ile onarılması gerekecek. Traderlar, ABD stoklarının yükseldiği gerçeğiyle yüzleşiyor ve bunu göz ardı etmek zor” dedi.

Nisan vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde 16 sent düşerek Sydney saati ile 16:08’de varil başına 43.80 dolardan alıcı buldu. Cuma günü vadesi dolacak olan kontrat 17 Mart’ta 43.46 dolar ile Mart 2009’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı. En yakın vadeli kontratın fiyatı bu yıl yüzde 18 geriledi.

Mayıs vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 20 sent gerileyerek varil başına 54.63 dolardan alıcı buldu. Kontrat Perşembe günü 1.48 dolar düşüş ile 54.43 dolara indi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 9.14 dolar seviyesinde. 13 Mart’ta 9.83 dolar idi. 
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327