Rüyaların sırrı çözüldü

Almanya’da rüyalar üzerine yapılan araştırma, rüyalar âleminin kapısını insanlığa açıyor.

Rüyaların sırrı çözüldü

Yataktan kalkarken zihniniz bazen hiç uyumamış, her şeyi birebir yaşamış kadar berrak, bazen de yaşadığınızı sandıklarınız, araya bir başka düşünce kırıntısının karışması yüzünden 1-2 saniye içinde uçup gidiveriyor. Belki bir ormanın kuytusunda, belki bir deniz kenarındaydınız. Uçuyordunuz belki; birini öldürüyordunuz; biri sizi öldürüyordu; hiç yan gözle bakmadığınız biriyle sevişiyordunuz... Çok önce hayatınızdan çıkmış ya da yaşamını yitirmiş bir sevdiğiniz yanıbaşınızdaydı; gözyaşları içinde uyandınız bu yüzden belki... Sınava geciktiniz, bir uçurumdan düştünüz, tepeye tırmandınız, çocukluğunuza döndünüz, mükellef bir sofrada oturup tabak tabak dolmaları afiyetle götürdünüz.

Asla emin olamazsınız. Rüyaların kumaşı bunca yıllık bilimsel araştırmaya karşı bilinmezliğini koruyor. Bir düşünün, neden uyuduğumuz sorusunun cevabı bile henüz yok. Neden rüya gördüğümüz; ya da neden ‘o rüyayı’ gördüğümüz sorusuna kapsamlı bir cevap vermekse bilim açısından bir başka ‘rüya.’

TÜM İNSANLIK AYNI RÜYAYI GÖRÜYOR

Yine de son araştırmalar sayesinde, nihayet istatistiki desteğimiz var. Artık şu kadarını söylemek mümkün. Bazı rüyalar tüm insanlık için diğerlerinden daha sık tekrarlanıyor. Yani tüm insanlık aynı rüyaları görüyor. Dün gece siz yüksek ihtimalle evler, yollar üzerinden uçtunuz. Birilerinden kaçtınız; bir şeyi tekrar tekrar yapmaya çalıştınız, tanıdığınız veya tanımadığınız biriyle seviştiniz, saldırıya uğradınız veya bir hayvanın bedenine girdiniz... Almanya’da yapılan ve sonuçları akademik ‘Dreaming’ dergisinde yayımlanan bir araştırma, insanlığın en çok gördüğü rüyaları toplayıp kategorize etti. Artık hiç değilse, 56 kalemden oluşan bir listemiz var.

KADINLAR RÜYALARINDA HEP BOĞULUYOR

Peki nasıl yaptılar? Jonas Mathes, Michael Schredl ve Anja S. Göritz isimli akademisyenler (Mannheim, Heidelberg ve Freiburg üniversitelerinden) yaşları 14-86 arasında değişen, kadın-erkek 3 bin kişi üzerinde yürüttükleri araştırma sayesinde rüyaların bilimine giden kapıyı açtı. Denekler, görüp hatırladıkları son rüyayı, bir internet sitesine girip, detaylarını da vererek kaydetti (Bu nispeten yeni bir yöntem; daha önceki araştırmalar, deneklerden uzun zamana yayılan bir rüya günlüğü tutmalarını istiyordu). Sonuç: Toplanan rüyaların 56 tema etrafında toplandığı görüldü. Dahası, bu araştırma Almanya’da yürütülmüş olmasına rağmen, temalar Alman temaları değil. Bulgular, konu hakkında daha önce ABD, Çin ve Japonya’da yapılan araştırmaların sonuçlarına da uyuyor. Yani, bir iki sapma ihtimalini de göz önüne alarak, insanlığın ortak rüyaları saptanmış. Kadınların, erkeklerin, yaşlı ve gençlerin uyku âleminde hangi noktalarda ayrıldıkları da bulunmuş.

Örneğin rüyada seviştiğini görmek, erkeklerde daha fazla. Düşlerinde ateş görenler çoğunlukla erkek. Bir aracın kontrolünü kaybettiğini görenler de... Kadınların rüyaları selle, tufanla dolu; ayrıca rüyalarında daha çok yüzüyorlar. Yaşayan kişileri ölmüş; ölüleriyse yaşıyor gören de daha çok kadınlar. Kendilerini çıplak ya da uygunsuz giyinmiş görmekteyse kadın ve erkekler eşit.

Gençler böcek ve örümceği çok görüyor; kendilerini aynada görenler de yine gençler. Rüyalarında yeni şeyler deneyen ve bir şekilde para bulduğunu görenlerse yaşlılar.

'ÇOCUK OLMAK' RÜYASI HİÇ DEĞİŞMİYOR

Araştırmanın sahibi akademisyenler, kesin yorumlar yapmaktan kaçınsa da, cinsiyete ve yaşa göre değişen rüyaların daha önceki sosyo-psikolojik araştırmalarla tutarlık gösterdiğini ifade ediyor. Mesela, kadınlar ‘ilişki’ rüyalarını daha çok görüyor; çünkü daha sosyaller ve yakınlarıyla bağları üzerinde daha çok düşünüyorlar. Sel rüyalarının, gerçek hayatta bunalmakla ve depresyona daha yakın olmakla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Kadınların daha çok yüzmesiyse, kendilerini keşfetmeye erkeklere oranla daha meraklı olmalarıyla ilişkilendiriliyor.

Bazı şeyler zamanla değişiyor. Araştırmacılar, medyanın etkisiyle UFO ve uzaylı rüyalarının (listede 48’inci ve 49’uncu sırada) çoğaldığını anlatıyor. Kimi şeylerse hiç değişmiyor: 30’uncu sırada yeniden çocuk olmak var. Hiçbir şey anlamadığımız rüyalar âleminde, hayattan bihaber olduğumuz günlere dönmek belki de en iyisi.

EN ÇOK HANGİ RÜYALARI GÖRÜYORUZ?

1. Uçmak
2. Bir şeyi sürekli tekrarlamak, yapmaya çalışmak
3. Birilerinden veya bir şeylerden kaçmak
4. Sevişmek
5. Okula gitmek, öğrenmek, çalışmak
6. Bir yerlere veya bir şeylere gecikmek
7. Ölü birini yaşıyor görmek
8. Yaşayan birinin ölmüş olduğunu görmek
9. Saldırıya uğramak, dayak yemek
10. Yüzmek
11. Düşmek
12. Vahşi hayvanlar
13. Seller, tufanlar görmek
14. Güzel yemekler yemek
15. Bir yerde kilitli kalmak
16. Bağlanmış olmak, hareketsiz kalmak, nefes alamamak
17. Öldürülmek
18. Bir varlığı hissetmek
19. Kötü bir güçle, şer bir varlıkla karşılaşmak
20. Para bulmak
21. Bir aracın kontrolünü kaybetmek
22. Ateş görmek
23. Düşmek üzere olmak
24. Uygunsuz giyinmiş olmak
25. Böcek, örümcek görmek
26. Boğulmak, nefessiz kalmak
27. Birini öldürmek
28. Tuvalet bulamamak, tuvaleti kullanırken utanmak
29. Bir sınavda başarısız olmak
30. Yeniden çocuk olmak

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2014, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327