Sarıgöllü Üretici Üzümünü Yüksek Fiyat İçin Bekletiyor

Sarıgöl’ün dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık sultaniye üzümlerinde bu yıl yaşanan durgunluk üzüm üreticilerini düşündürmeye başladı. Zor bir yılın yaşanmakta olduğunu dile getiren Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen,...

Sarıgöllü Üretici Üzümünü Yüksek Fiyat İçin Bekletiyor
Sarıgöl’ün dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık sultaniye üzümlerinde bu yıl yaşanan durgunluk üzüm üreticilerini düşündürmeye başladı. Zor bir yılın yaşanmakta olduğunu dile getiren Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, ’’Bu yıl üzüm üreticimiz gerçekten beklediği yaş ve kuru üzüm fiyatlarından tedirgin oldu. 2013 yılında yaş üzümün fiyatı 1.30TL-2.00TL arasında satılrken bu yıl yaş üzümün kilosu 60 Krş-1 TL arasında satılıyor. Şaraplık fiyatları da geçen yıl 70-80 Krş iken 2014 yılında 20 Krş ile 30 Krş arasında seyretmekte. Kuru üzüm de geçen yıl kilosu en yüksek 5 TL iken bu yıl 2.40-2.60 TL’den alınmakta. Durum böyle iken çiftçilerimiz mahsüllerin ileriki günlerde belki fiyat yükselmesi olur umuduyla bağlarında üzümlerini örtü altında bekletiyorlar. Bu yıl üzümler kasım sonuna kadar hasadının yapılması bekleniyor. Bu da masraf demektir.’’ dedi.
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm üreticilerin sorunlarını geçtiğimiz gün içinde ziyarete gelen Manisa AK Parti Milletvekili Muzaffer Yurttaş’a anlattığını dile getirierek, ’’Üzüm üreticilerimizin üzümlerinin eritilmesi için okullarda, kışlalarda, huzurevlerinde, öğrenci yurtlarında üzüm verilerek üzüm tüketilmesi sağlanmalıdır. Üzüm kendi başına şifa kaynağı olmasına rağmen ülkemizde üzüm yeme alışkanlığı yok. Bahsedilen alanlarda üzüm verildiğinde üzüm yeme alışkanlığı kazanılır ve üzümlerimiz de satılmış olur.’’ dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327