Sazlıca Damlama Sulama Sistemine Geçiyor

Niğde Merkeze bağlı Sazlıca beldesinde yıllardır salma sulama sistemi ile yapılan sulama tarihe karışıyor. Niğde Valiliği ve KOP destekleriyle Sazlıca beldesine damlama sulama sistemi kuruluyor. Yaklaşık 3 ay sonra tamamlanacak olan proje çiftçilerinin...

Sazlıca Damlama Sulama Sistemine Geçiyor
Niğde Merkeze bağlı Sazlıca beldesinde yıllardır salma sulama sistemi ile yapılan sulama tarihe karışıyor. Niğde Valiliği ve KOP destekleriyle Sazlıca beldesine damlama sulama sistemi kuruluyor. Yaklaşık 3 ay sonra tamamlanacak olan proje çiftçilerinin ürünlerinde yüzde 100 bir verim elde edilecek. Konu ile ilgili açıklama da bulunan Sazlıca Belediye Başkan Süleyman Görgülü, ‘Sazlıca’da kapsamlı bir şekilde damlama sistemi projesi inşaatı devam etmekte. İl Özel İdaremiz aracılığıyla yapılıyor KOP projesi dâhilinde. Geçen yıl projesi çizilmişti, Salıca için KOP’dan ödenek çıktı. Niğde’de 1 numara olan bir proje, Sazlıca’nın yüzde 70-80’i tarımla uğraştığı için böyle bir damlama projesine ihtiyacımız vardı. Niğde Valimiz, Milletvekillerimiz Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi, İl Genel Meclisi başkanımız, Özel İdare Genel sekreterliğinin büyük destekleri oldu. 2-3 ay içerisinde proje tamamlanacak ve hizmete sunulacak. Daha önce başka beldelerimizde uygulandı ama Sazlıca’da daha detaylı bir çalışma yapıldı’ dedi.
Projenin masraflarının tamamını KOP’un karşılayacağını söyleyen Görgülü, ‘Daha önceden burada salma sulama ile sulama yapılıyordu. Salma su yönünden suyumuz bitecek bir durum yok zaten, suyumuz bol. Çiftçimizde daha önceleri damlama sistemi ile sulama yapmıyordu ama 5-6 yıldır bu sistemi kullanıyorduk. Daha önceden salma su ile damlama sulama arasında büyük fark var, üründe yüzde 100 daha verimli ürün alacak çiftçilerimiz. KOP projesi olduğu için çiftçilerimizin cebinden, Belediyemizden para çıkmayacak, sadece bahçelerinde tarlalarında boru alacaklar. Bunu Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bankası kanalıyla yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si de kredi kullanarak bahçesine sistemi kurabilecek’ diye konuştu.
Sazlıca Belediye Başkanı Süleyman Görgülü, Sazlıca Belediyesinin herhangi bir borcunun bulunmadığını ve bu dönemde yapılacak her projenin hibe yolu ile borçsuz bir şekilde yapılacağını söyledi. Görgülü açıklamasının devamında; “Belediyemizin hiçbir kuruma, hiçbir yere borcu yoktur. Bundan sonra da borç yapmadan hizmetlerimize devam edeceğiz. Gayemiz doğmamış çocuğu borçlandırmayacağız. Sazlıca’nın geçim kaynağı tarımdır, ikinci planda da hayvancılık vardı. Hayvancılık bakımından kasaba halkımız bazı sorunlar yaşıyor. Açık Ceza evi yanında bir mera arazimiz var. Bura için Organize Hayvancılık alanı tesisi yapmak için Mera komisyonuna müracaat ettik ama daha sonuç alamadık. O bölgeye böyle bir tesis yaptığımız zaman Niğde’de bir ilk olacak. Sayın Milletvekillerimizden, Valimizden ve Mera komisyonumuzdan destek istiyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327