Şeyh Said'in torununda Öcalan'a kitap

HDP'ye yakın bir isim olan Diyadin Fırat, Selahattin Demirtaş'ın Şeyh Said'in vefat eden oğlu Ahmet Fırat için başsağlığı dilememesine sitem etti. Rudaw'a açıklamalarda bulunan Fırat, Öcalan'a posta yoluyla Fransız iktisatçı Piketty'nin 21. Yüzyılda Kapital kitabını gönderdiğini ifade etti.

Şeyh Said'in torununda Öcalan'a kitap

Şeyh Said’in torunu Diyadin Fırat, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a sitem etti. Fırat, HDP Grup toplantısında Şeyh Said’in geçen hafta vefat eden oğlu Ahmet Fırat için başsağlığı dilemediğini söyledi.

Rudaw’a konuşan Diyadin Fırat, Şeyh Said’in medrese okumuş çok iyi bir seyda, önemli bir entelektüel ve iyi bir ticaret adamı olduğunu belirterek, bunların Kürtler tarafından yeteri kadar anlaşılmadığını savundu.

Şeyh Said’in hayatta kalan tek çocuğu olan Ahmet Fırat’ın 14 Ocak’ta hayatını kaybetmesini anımsatan Fırat şöyle konuştu: “Demirtaş, bu hafta HDP’nin grup toplantısında konuştu. Toplumun benimseyip benimsemediği bile belli olmayan bir takım şahsiyetleri anıp, onları gündemleştiriyor.Kürt halkının özgürlük mücadelesini yürüttüğünü iddia ediyor ama bir başsağlığı bile dileyemedi.”

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 2013’te Newroz meydanında okunan mektubunu “manifesto” olarak değerlendiren Fırat, mektupta yer alan “Türkler’i ve Kürtler’i bir arada tutan İslam” tespitini anımsattı.

ÖCALAN'A THOMAS PIKETTY'Yİ GÖNDERDİ

Fırat, Kürt siyasi hareketinin bu mektubun ortaya koyduğu çizgiden çok farklı bir yerde olduğunu belirtti. Öcalan’ın bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Fırat, konuşmasına şöyle devam etti:

“Devlet hem kendine, hem Kürtler’e zulmediyor. Kürtler’in adına konuşan Apo’yu dinliyor ama onun şartlarını kendi şartlarıyla aynı yapmıyor. Öcalan’ın cezaevinde konuşması farklı olur, Diyarbakır’da konuşması farklı olur. Dışarı çıkarsa daha güzel konuşur. Hemen dışarı çıkması lazım. Devlet hem kendine hem de Başkan’a zulmetmemesi için hemen yarın iki satır bir kanun çıkarmalı ve serbest bırakmalı. O zaman görülecek ki Kobani’de de, Hewler’de de, Cizre’de de, Ankara ’da da İstanbul ’da da hayat farklı olacak.”
Fırat ayrıca, Fransız ekonomist Thomas Piketty'nin “21’inci Yüzyılda Kapital” isimli kitabını Öcalan’a posta yoluyla gönderdiğini de ifade etti. 


Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327