Simav’a Kaplıca Turizminden Çifte Kazanç

Simav’daki 3 ayrı kaplıcadaki yüzde 100’e varan orandaki doluluk esnafların yüzünü güldürüyor.Simav’da 800 yatak kapasiteli Eynal Kaplıcaları başta olmak üzere 400 yataklı Çitgöl ve 200 yataklı Naşa Kaplıcaları belediyeler tarafından...

Simav’a Kaplıca Turizminden Çifte Kazanç
Simav’daki 3 ayrı kaplıcadaki yüzde 100’e varan orandaki doluluk esnafların yüzünü güldürüyor.
Simav’da 800 yatak kapasiteli Eynal Kaplıcaları başta olmak üzere 400 yataklı Çitgöl ve 200 yataklı Naşa Kaplıcaları belediyeler tarafından profesyonelce işletilince şifa ve tatili bir arada yakalamak isteyen turistlerin akınına uğruyor.
Birbirlerine çok yakın mesafedeki her üç kaplıcadaki yıl boyu süren yüzde yüze varan orandaki doluluk belediyelerin kasasını doldururken alışveriş için ilçe merkezine çıkan tatilciler aynı zamanda esnafların da yüzünü güldürüyor.
Belediyeler tarafından işletilen Eynal, Çitgöl ve Naşa Kaplıcalarında yer altından çıkan 160 derecelik şifalı sular romatizma başta olmak üzere, siyatik, lumbago, cilt ve deri, kırık ve çıkıklar, ekzama, nevrit, nevralji, kireçlenme, mide ülseri, böbrek taşlarının dökülmesi, ameliyatlar sonrası rehabilitasyon, ruhen ve bedenen görülen yorgunlukların yanı sıra cinsel rahatsızlıklara da çok iyi geliyor. Bu yüzden de kaplıcalar Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen turistlerle yıl boyunca dolup taşıyor.
Simav’da belediyeler tarafından işletilen 3 kaplıca Türkiye Sağlık Turizmi Derneği verilerine göre ülke genelinde mevcut 1570 kaplıca içerisinde en şifalı kaplıcalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kaplıcaların yıl boyunca yüzde yüze varan oranda doluluk yaşaması belediyelerin kasasını doldurduğu gibi Simavlı esnafında yüzünü güldürüyor.
Müşterilerine apart tarzı motelleriyle hizmet veren her üç kaplıcanın yıl boyunca yüzde yüze varan oranda doluluğa ulaşmasında kaplıca yönetimlerinin müşterilerini birer velinimet gibi görme anlayışının da önemli katkıları bulunuyor.
Simavlı esnaf Hüseyin Zengin (67), “İlçemizdeki üç kaplıca adeta şifa dağıtıyor. Yıl boyunca Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen vatandaşlar sayesinde ful çekiyor. Kaplıcalarımızın ilgi görmesi bizi de memnun ediyor. Kaplıca müşterisi tedavi ve tatilden artan zamanını ilçemize kadar gelerek çeşitli alışverişlerle geçiriyor. Bu durum da bizim yüzümüzün gülmesini sağlıyor. Ben ilçede bıçak satıyorum. Yabancı müşterim yerli halkın 2 katı. Simav’ın kaplıcaları biz esnafların velinimeti. Yatak kapasitelerinin artırılması halinde esnaflar olarak bizler daha çok kazanç elde edeceğimizi iyi biliyoruz. Bu yüzden de belediye başkanlarımızdan kaplıcalardaki yatak kapasitelerini artırmalarının yanında müşterilerin daha çok tercih ettiği yıldızlı oteller yapmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu. (MY-EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327