Soma Holding Üretimi Durdurdu, İşçiler Eyleme Yaptı

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., ilçedeki tüm işçilere zorunlu 2 günlük izin vererek üretimi durdurduğunu bildirdi. Bunun üzerine işçiler Cengiz Topel Meydanı’nda toplanarak eylem yaptı.Manisa’nın Soma ilçesinde...

Soma Holding Üretimi Durdurdu, İşçiler Eyleme Yaptı
Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., ilçedeki tüm işçilere zorunlu 2 günlük izin vererek üretimi durdurduğunu bildirdi. Bunun üzerine işçiler Cengiz Topel Meydanı’nda toplanarak eylem yaptı.
Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan Eynez Maden Ocağı’nı çalıştıran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., ilçedeki tüm işçilere zorunlu 2 günlük izin vererek üretimi durdurduğunu bildirdi. İkinci çağrıya kadar işçilerin işe gelmemeleri söylendi. Bunun üzerine işçiler Cengiz Topel Meydanı’nda toplanarak eylem yapan işçiler, işsiz kalma korkusu yaşadıklarını söyledi.
Cengiz Topel Meydanı’nda toplanan işçilerin yanında giden Kaymakam Mehmet Bahattin Atçı işçilere pazartesi günü müfettişlerin geleceğini ve üretim izni verilip verilmeyeceğinin netleşeceğini belirterek pazartesi gününe kadar beklemelerini söyledi. Kaymakam Atçı’nın açıklamasından tatmin olmayan işçiler Dörtyol’a kadar yürüdü. Ardından Cengiz Topel Meydanı’na sloganlar eşliğinde yürüyen maden işçileri sloganlar atarak meydana kadar yürüdü.
Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, firmanın madeni kapatmadığını üretim izni verilen 3. ayakta kömür rezervinin tükenmesi nedeniyle üretimin durduğunu ifade etti. Pazartesi günü Işıklar Maden Ocağı’nın tam olarak üretime geçmesi için müfettişlerin geleceğini ifade eden Atçı, "Firma tüm şartları yerine getirdik diyor. Eğer Pazartesi günü Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Müfettişleri’nce üretim izni çıkmazsa o zaman sorunlar çıkabilir" dedi.
"HER ŞEY PAZARTESİ GÜNÜ NETLEŞECEK"
Kaymakam Atçı, "Işıklar ocağında üretim faaliyetleri durdurulmuştu. Ancak firmanın durdurma gerekçelerini ortadan kaldırdım, demesi üzerine Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ve Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Müfettişlerince tekrar denetlenmişti. Bu denetimler gerekçesinde 3. ayakta 30 metrelik bir alanda üretim faaliyetine izin verilmişti. Diğer ayaklarda ise firma üretime hazır hale getirmek için müfettişlerin belirlediği şekilde tamirat işlerini devam ettiriyorlar. Şimdi bu 30 metrelik alanda üretim faaliyetleri tamamlanmış. Diğer ayakların tamamen üretime geçebilmesi ile ilgili firma kendisini hazır hale getirdiğini ifade etti. Bunun üzerine MİGEM Müfettişleri madenin ’3. ve 4. ayaklarında üretime geçilmesinde bir sakınca yoktur’ halinde rapor verdi. Ancak Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu henüz kararını vermedi. Pazartesi günü Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Müfettişleri gelerek firmanın eksiklikleri giderip gidermediğini inceleyerek üretim izni verilecek" dedi.
"FİRMA MADENİ KAPATABİLİR"
Kaymakam Atçı, üretim izni verilmediği takdirde firmanın işi tatil edeceğini yani kapatacağını beyan ettiğini belirterek, "Bu aşamada işçilerin işten çıkarılması da söz konusu. Bu nedenle işçilerde rahatsızlık başladı. Pazartesi gününe kadar bekleyeceğiz, Pazartesi’den sonra üretim faaliyeti başlamazsa bazı sorunlar çıkabilir. Diliyoruz ki firma gerekli şartları yerine getirsin ve üretim izni verilsin, yoksa 6-7 bin işçi işsiz kalacak. Sadece bu ocakta çalışan Bin 200 işçi işsiz kalacak. Tekrar huzursuzluklar yaşanacak" dedi.
Soma ekonomisinin madene bağlı olduğunu belirten Atçı, "Madencilik sektöründe bir aksama olduğunda tüm Soma bundan olumsuz etkileniyor. Zaten Soma’nın nüfusunun büyük bir kısmı madenciliğe dayanıyor. Umuyoruz herşey yolunda gider" dedi.
Öte yandan işçilerin Cengiz Topel Meydanı’nda bekleyişleri sürüyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327