Soma Osb’de Kamulaştırmalar Başlıyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) hızlandıracak ’Kamu Yararı’ kararını almasının ardından Soma Ticaret ve Sanayi Odası da (STSO) çalışmalarına hız verdi.Konuya ilişkin Soma TSO Başkanı Hakan...

Soma Osb’de Kamulaştırmalar Başlıyor
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) hızlandıracak ’Kamu Yararı’ kararını almasının ardından Soma Ticaret ve Sanayi Odası da (STSO) çalışmalarına hız verdi.
Konuya ilişkin Soma TSO Başkanı Hakan Işık, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yeşil ve yönetim kurulu ile birlikte OSB’nin kurulumu aşamasında yürütülecek çalışmaları açıkladı. Işık, “OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yeşil ile birlikte hemen o akşam Ankara’ya hareket ettik. Daha sonra evrakları alarak hemen Soma’ya döndük ve tapudan şerhleri koyduk. Dolayısıyla buradaki arsaların hiçbirisi artık başka bir şahsa satılamaz. Sadece Soma OSB tüzel kişiliği satın alabilir. Toplam Soma OSB’nin 910 Bin 186 m2 lik alanı en kısa zamanda kamulaştırılacak.” dedi.
Soma OSB’nin kurulmasının artık daha kolay olduğunun altını çizen Başkan Işık, “Organize Sanayi Bölgesi’ni Soma’ya kurabilmek için gece gündüz demeden çalıştık. Bu süreçte ilk olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile iki defa görüştük. Bizim görüşmelerimiz sonrasında bakanlığa talimatlarını iletti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’ta sağolsun bize çok destek verdi. Kamu Yararı kararının alınması beklenenden daha da uzun oldu. Bunun da sebebi, Bandırma-İzmir hızlı tren hattının Soma OSB’nin tam içersinden geçmesi nedeni. Bu hattın OSB’nin dışına alınması projesi nedeniyle Şubat ayından bu yana Ulaştırma Altyapı Genel Müdürlüğü’nden onay bekledik. Bu onayda çıkınca hemen kamulaştırma kararı alındı.” dedi.
FİRMALAR İLGİ GÖSTERİYOR
Soma OSB’ye ulaşım açısından cazip bölgede olması nedeniyle ilgilinin yoğun olduğunu kaydeden Başkan Işık, “İzmir-İstanbul Otoyolu, Çandarlı kavşağı bizim OSB’nin 500 metre ilerisinde bulunuyor. Bu nedenle İstanbul ve Bursa başta olmak üzere çeşitli yerlerden firmaların OSB’de yer talepleri var. Kamulaştırmalar yapılmadığı için ortada oluşan bir parselasyon olmadığı için yanıt veremiyoruz. Bu yolun yanı sıra hızlı tren projesi de burayı çok değerli bir hale getirdiği için talep yüksek.” Dedi.
KAMULAŞTIRMA BAŞLIYOR
Bundan sonraki süreç hakkında da bilgi veren Işık, “Soma Belediyesi ile birlikte oluşturduğumuz müteşebbis heyet bir toplantı yapacak. 910 Bin 186 m2 lik OSB alanının kamulaştırılması için Soma Belediyesi yetkilendirilecek. Belediye Başkanı kurulları oluşturacak. Kurullar da yer tespiti ve kamulaştırma yapacak. Mülk sahipleri çağrılarak onlarla görüşülecek ve belirlenen fiyatlarla bu yerleri almak istiyoruz diyecek. Satanlarla protokol imzalanacak. 45 gün içersinde bedelleri ödenecek. Bedelde anlaşılamazsa mahkeme süreci başlayacak. Mahkeme davetiye çıkaracak. Mahkemece yeni bir toplantı yapılacak ve bedelde anlaşılamazsa mahkeme bilirkişi tayin edecek. 30 gün içersinde bilirkişinin tayin ettiği rakam üzerinde de alım satım işleri yapılacak.” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327