Tarihi Kilis Evleri İlgi Bekliyor

Kilis’in toplumsal yaşantısına ışık tutan, aynı zamanda tarihi ve turistik kıymete sahip olan tarihi evleri ilgi bekliyor.Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan tarihi Kilis evlerinde, günlük yaşama dair çok çeşitli ayrıntılar...

Tarihi Kilis Evleri İlgi Bekliyor
Kilis’in toplumsal yaşantısına ışık tutan, aynı zamanda tarihi ve turistik kıymete sahip olan tarihi evleri ilgi bekliyor.
Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan tarihi Kilis evlerinde, günlük yaşama dair çok çeşitli ayrıntılar yer alırken, bazı bahçeli evlerde yazlık ve kışlık bölümler bulunuyor. Yazlık ve kışlık olmak üzere iki mutfağa, iki banyoya sahip evlerde günlük ev hayatını kolaylaştıracak birçok ayrıntı düşünülerek inşa edildiği görülüyor.
Evlerin inşasında kullanılan taşların doğal özelliği ve kalın duvarlar sayesinde zamane apartman dairlerine nazaran, bu tür evlerde yazlar daha serin kışlar ise daha sıcak geçiyor. Evlerde Kilis’te ekinlik olarak tabir edilen geniş bahçelerde her çeşit çiçek ve hatta ağaçlar yetişiyor.
Bu tür yönleriyle ilgi ve beğeni toplayan tarihi evlerden bazılarının dıştan ve içeriden tahrip olduğu görülürken, Kilis’in tarihi ve turistik değerleri arasına bu tür evlerin de dahil edilmesi kentin tarihi ve turistik açıdan katlı olacağı belirtildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327