Tire’de Eğitim Bayramı

Tire’de Hayırsever işadamı Atila Çallıoğlu tarafından yaptırılan Fen Lisesi’nin kurdelesi Vali Mustafa Toprak’ın katıldığı törenle kesildi. İlköğretim Haftası’nın kutlandığı törende Nefise Çetin adlı hayırseverlerle ilçede...

Tire’de Eğitim Bayramı
Tire’de Hayırsever işadamı Atila Çallıoğlu tarafından yaptırılan Fen Lisesi’nin kurdelesi Vali Mustafa Toprak’ın katıldığı törenle kesildi. İlköğretim Haftası’nın kutlandığı törende Nefise Çetin adlı hayırseverlerle ilçede yeni anaokulu yapımı için protokol imzalandı.
İzmir’in Tire ilçesinde, hayırsever işadamı Atila Çallıoğlu tarafından yaptırılıp geçen yıl eğitim öğretime başlayan Belgin Atilla Çallıoğlu Fen Lisesi’nin açılışı yapıldı. İzmir ili genelinde İlköğretim Haftası resmi kutlamalarının da yapıldığı törene İzmir Valisi Mustafa Toprak, programının yoğunluğu nedeniyle geç katıldı. Toplam 215 öğrenci kapasiteli okulun açılışına İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Kaymakam Hüseyin Ergi, Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Emre Davutoğlu, ilçedeki kurum ve kuruluşların temsilcileri, AK Parti, CHP, MHP İlçe Başkanları ile öğrenci ve velileri katıldı. Hayırseverler Belgin ve Atilla Çallıoğlu çiftine, Vali Mustafa Toprak tarafından eğitime verdikleri destekten dolayı teşekkür plaketi verildi. Törende, Nefise Çetin adlı hayırsever ile yeni anaokulunun yapımı için protokol imzalandı. Tire Halk Eğitimi Merkezi Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterileri ise ilgiyle izlendi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, yeni eğitim ve öğretim yılının başında mutlu ve heyecanlı olduklarını belirtti. Atatürk’ün eğitim alanında çizdiği hedefler doğrultusunda durmadan çalıştıklarını ifade eden Bardakçı, “İnsan haklarına saygılı, çağın gerekliliklerine uygun, özgür ve verimli düşünebilen öğrenciler yetiştirmek için çaba sarf ediyoruz. İzmir genelinde geçen yıl bin 967 okulumuz mevcutken, bu sayı bu sene toplam 2 bin 083’e yükseldi. Okullarımızda, 636 bin 771 öğrenci öğrenim görecek. Öğretmen sayımız ise 41 bin 805. Derslik başına öğrenci sayımız 31, öğretmen başına düşen ortalama öğrenci sayımız ise 17 öğrenciyi bulmakta. Bu yıl 13 yeni okulumuz daha hizmete girdi. Bütçe kaynaklarının büyük bölümünü eğitime aktaran İzmir Valiliğine teşekkür ederim. Hayırseverlerimizin verdiği destek ise 308 milyon lirayı buldu. Okullarımızı son sistem teknoloji ile donattık. Okuma yazma kursları ve meslek eğitimlerinde en başarılı illerden biri olduk” dedi.
Hayırsever işadamı Atila Çallıoğlu ise arsasını Tire Belediyesi’nin tahsis ettiği okulun 13 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirterek, “Bizler öğrenciyken Tire’de lise olmadığı için çevre il ve ilçelere okumaya gidiyorduk. Şimdi ilçede 12 lise mevcut. Geçen yıl eğitime başlamamıza rağmen büyük mesafeler aldık. Bu yıl taban puanımız 469, tavan puanımız ise 489 olarak gerçekleşti. Hedefimiz İzmir Fen Lisesi’nin başarılarını yakalamak” diye konuştu. Okulun açılış kurdelesini Atilla, Belgin, Barış Çallıoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Tire Kaymakamı Hüseyin Ergi ve Belediye Başkanı Tayfur Çiçek birlikte kesti. Sınıflarlı dolaşıp, öğrencilerle sohbet eden Vali Toprak, yeni öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar diledi. “Gençlerimize ve çocuklarımıza daha iyi ve kaliteli eğitim vermek için ciddi çalışmalar yapıyoruz” diyen Toprak, açılışın ardından sırasıyla Kaymakamlığı ve Belediyeyi ziyaret ederek, ilçe yöneticilerinden Tire’nin sorunları hakkında bilgi aldı.
Toplam 7 bin 500 metre kare kapalı alanda, 3 katlı olarak inşa edilen okul 13 ayda tamamlandı. 215 öğrencinin eğitim gördüğü 16 derslikli okulda yatakhane, tam teşekküllü spor salonu, 4 adet laboratuar ile 5 adet olimpiyat odası bulunuyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327