Tüp Mide Ameliyatı İle Zayıflayanlar Bir Araya Geldi

Servergazi Devlet Hastanesi’nde 2013-2014 yılları arasında tüp mide ameliyatı yapılarak zayıflayan morbid ve süper morbid hastalar, düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.Servergazi Devlet Hastanesi yemekhanesinde düzenlenen etkinliğe Denizli...

Tüp Mide Ameliyatı İle Zayıflayanlar Bir Araya Geldi
Servergazi Devlet Hastanesi’nde 2013-2014 yılları arasında tüp mide ameliyatı yapılarak zayıflayan morbid ve süper morbid hastalar, düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.
Servergazi Devlet Hastanesi yemekhanesinde düzenlenen etkinliğe Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Osman Acar, Hastane Yöneticisi Uzman Dr. İbrahim Görüşen, hastane idaresi, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Kayabay ile 2013-2014 yılları arasında hastanede genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Ali Kayabay tarafından tüp mide ameliyatı yapılan Denizli ve çevre illerden gelen 50 morbid ve süper morbid hasta katıldı.
Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Ali Kayabay, vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan kişinin obez, 40’ın üzerindekilerin morbit obez, 50’yi geçenlerin ise süper obez olarak kabul edildiğini belirterek, "Eğer, obez kişilerde diyetisyen ya da endokrinoloji uzmanının kontrolü altında diyet, egzersiz ve davranış değişikliği çabalarına rağmen 6-12 aylık bir süre içinde istenen netice alınamazsa ya da verilen kilo yeniden alınırsa, vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde ise ya da 35’in üstünde olup obeziteye eşlik eden diyabet, hiperlipidemi ve hipertansiyon gibi hastalıklar varsa, ameliyat olmalarına bir engel hastalık yoksa ya da ameliyat uygulaması ciddi risk oluşturmuyorsa, bir de kişiler zayıflamayı gerçekten istiyor ve ameliyat sonrası dönemde doktorunun tavsiyelerine uyacaklarsa ameliyat kararını veriyoruz. Tabii bu cerrahi tedavi için yaş sınırlamamız var. Genel olarak 18-60 yaş arasında uygulanmakla birlikte gelişimini tamamlamış ve 13 yaşını doldurmuş kız çocukları, gelişimini tamamlamış ve 15 yaşını doldurmuş erkek çocukları ile cerrahi uygulamaya ciddi risk oluşturacak hastalığı bulunmayan 70 yaşını aşmayan morbid obez bireylere bu ameliyatı yapmaktayız" dedi.
Genel Sekreter Op. Dr. Osman Acar ise, "Son yılların en büyük sağlık problemi olan obezitenin temel nedeni aşırı ve dengesiz beslenme ile hareketsiz kalmak. İşte bu yüzden Sağlık Bakanlığımızın da politikalarından olan hayat kalitemizi düşüren obezite ile mücadele etmemiz gerekiyor. Eğer obezite artık sağlığımızı tehdit eder duruma geldiyse bu aşamada cerrahinin önemi büyük. İşte bugün de bu aşamaya gelip obezite ameliyatı olarak zayıflamaya başlamış ya da ameliyat olacak hastalarımız ile bir araya geldik. Bu hastalarımız morbid obezite ameliyatını olarak çağımızın en büyük sorunlarından biri olan obezite ile mücadele başlattılar. Bu yönden kendilerini kutluyorum ve sağlıklarının devamını diliyorum" ifadelerine yer verdi.
"ÖZ GÜVENİM GELDİ"
Servergazi Devlet Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Ali Kayabay tarafından kendisine morbit obezite ameliyatı yapılan ve 10 ayda 56 kilo veren Emine Tahancalıo, ameliyat öncesi ve sonrası yaşadıklarını dile getirdi. Tahancalıo, "Yaklaşık 10 ay önce bu operasyonu geçirdim. Bana bu ikinci yaşamı verdikleri için Servergazi Devlet Hastanesi ve Hocam Ali Kayabay’a çok teşekkürlerimi sunuyorum. Ben eski hayatımda çok muzdariptim. Astım hastasıydım, kalp ritmim bozuk, düzensizdi. Sağlığıma kavuştuktan sonra kendime öz güvenim geldi. Her şeyden önemlisi çalışmaya başladım. Yani bana bu güzel günleri yaşattıkları için doktorumuz Ali Kayabay’dan sonra emeği geçen tüm personele çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Etkinliğin sonunda Genel Sekreter Op. Dr. Osman Acar ve hastane yönetimi tarafından obezite cerrahisinde görev yapan ameliyat ekibine teşekkür belgeleri verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327