Türk devinden borsa şoku!

Demirdöküm ve Petrol Ofisi'nin ardından Mutlu Akü de Borsa İstanbul kotundan çıkmak için başvuru yapacağını açıkladı. Mutlu Akü borsadan çıkmak için süreçlerin başlatılması kararını Kamıoyu Aydınlatma Platformu'ndan duyurdu.

Türk devinden borsa şoku!

Şirketlerin borsadan çıkmasının yolunu açan ise 1 Temmuz'da yürürlüğe giren SPK tebliği oldu. Tebliğ halka açıklık oranı yüzde 5'in altında olan şirketlere borsadan çıkma yolunu açtı. Halka açıklığı yüzde 5'in altında olan borsadan çıkması muhtemel 25 şirket bulunuyor.

Demirdöküm ve Petrol Ofisi'nin ardından bir Türk şirketi daha borsadan çıkmak için süreci başlattı. Mutlu Akü Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada hisse alımı gerçekleştirdiğini açıkladı ve hakim ortak olarak yüzde 96,7208'lik hisse payına ulaştığını duyurdu.

Mutlu Akü böylece ortaklıktan çıkarma hakkına ulaşırken şirket bu hakkın kullanılabilmesi için yasal prosedüre başlanılması amacıyla Mutlu Akü'ye başvurma kararını KAP'a duyurdu.

Türk Demirdöküm ve Petrol Ofisi'nin ardından Mutlu Akü de Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) borsa kotundan çıkma ile ilgili düzenlemesinin 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesinin ardından borsadan çıkma kararı alan şirket oldu.


Petrol Ofisi borsadan çıkıyor


SPK'nın "Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği"nin 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesinin ardından Türk Demir Döküm'ün hakim ortağı Valliant ve OMV Petrol Ofisi'nin hakim ortağı OMV Aktiengesellschaft borsa kotundan çıkmak için ilk adımı atmıştı.

Türk Demir Döküm Fabrikalar AŞ'nin hakim ortağı Valliant, 2 Temmuz'da yaptığı açıklama ile diğer ortaklarla ilgili olarak ortaklıktan çıkarma hakkını kullanacağını duyurmuştu. Valliant'ın ardından Petrol Ofisi AŞ'nin hakim ortağı konumunda olan OMV de 10 Temmuz'da OMV Petrol Ofisi AŞ ile ilgili olarak diğer ortaklar için ortaklıktan çıkarma hakkını kullanacağını açıkladı.

TEBLİĞ HAKİM ORTAĞA FİYAT AVANTAJI SAĞLIYOR

SPK'nın 2 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren "Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği" ile, sahip olunan payların ortaklığın oy haklarının en az yüzde 95'ine ulaşması durumunda, hakim ortak açısından diğer pay sahiplerinin tamamını ortaklıktan çıkarma hakkı verilmişti.
Tebliğde, ortaklıktan çıkarma hakkının kullanım bedelinin ise, hakim ortak konumunun kazanıldığının veya hakim ortak konumunda bulunup ek pay alındığının kamuya açıklandığı tarihten önceki otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalamasının belirleneceği ifade ediliyor.

Uzmanlar, yabancı hakimiyetindeki bu şirketlerin halka açıklık oranlarının çok düşük olduğunu ve bunun da pazarda sağlıklı fiyat oluşumunu engellediğini, bu yüzden de bir süredir borsa kotundan çıkmayı düşündüklerinin bilindiğini aktarıyor. Konuya ilişkin Tebliğin yürürlüğe girmesi ile ortaklıktan çıkarma hakkını kullanmak üzere harekete geçen iki şirketin, yeni tebliğ ile fiyat tespitinde bazı avantajlar elde ettiklerini ifade eden uzmanlar, daha önce
hak bedeli hesaplanmasında uygulanabilecek farklı modeller yeni tebliğ ile
sadece "açıklamadan önceki son 30 günlük aritmetik ortalama" modeli ile hakim ortağa bir avantaj ve belirlilik sağlamış olduğunu aktarıyor.

YÜZDE 5'TEN AZ 25 ŞİRKET DAHA VAR

Halka açıklığı zaten düşük olan bu paylarda 30 günlük ortalama fiyatı hakim ortak için makul seviyelerde olduğu anda ortağın ilave pay alarak bunu kamuya duyurması diğer ortakların paylarını makul bulduğu bu fiyattan alma hakkını veriyor.
Uzmanlar halka açıklık oranı çok düşük olan bu ve bunun gibi payların eğer ikincil halka arz düşünmüyorlarsa borsa kotundan çıkmalarının borsa için iyi olduğunu belirterek, şu anda halka açıklık oranı yüzde 5'in altında olan başta Denizbank, Alternatifbank ve Türk Ekonomi Bankası, Carrefour, Tuborg ve Boyner olmak üzere yaklaşık 25 şirket paylarının Borsa İstanbul'da işlem gördüğünü kaydediyor.

Öte yandan 8 Temmuz'da yayımlanan SPK haftalık bülteninde, Alternatif Yatırım Ortaklığı AŞ'nin de tasfiye ve buna paralel olarak borsa kotundan çıkmak için yaptığı başvurunun Kurul tarafından onaylandığı bildirildi. Kurul şirketin diğer ortakları için doğan ayrılma hakkı bedeli olarak, tasfiyeye ilişkin kararın ilk kez kamuya duyurulduğu 17 Mart tarihinden önceki 30 günlük ağırlıklı ortalama fiyatının belirlendiğini kaydetti. Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327