Türk Eğitim-sen’den Anayasa Mahkemesi’ne Mektup

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şubesi üyeleri, kentteki okul müdürü atamalarını protesto ederek Anayasa Mahkemesi’ne mektup gönderdi.Merkez PTT binası önde bir araya gelen sendika üyeleri adına basın açıklaması yapan Türk Eğitim- Sen...

Türk Eğitim-sen’den Anayasa Mahkemesi’ne Mektup
Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şubesi üyeleri, kentteki okul müdürü atamalarını protesto ederek Anayasa Mahkemesi’ne mektup gönderdi.
Merkez PTT binası önde bir araya gelen sendika üyeleri adına basın açıklaması yapan Türk Eğitim- Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Nizamettin Şenol, Milli Eğitim Bakanlığında akıl ve izanla açıklanamayacak işler yapıldığını öne sürdü. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumların yöneticileri ile ilgili olarak önce 6528 sayılı yasa 14 Mart 2014 tarihinde çıkarıldığını hatırlatan Başkan Şenol, “Ardından 10 Haziran 2014’de çıkarılan yönetmelikle de okul ve kurum yöneticilerinin toplu kıyımının yasal zemine oturtulma işlemi tamamlanmıştır. Adeta gözü dönüşmüşcesine yöneticilere saldırarak kıyımlar yapılmıştır. Sık sık kutsal dinimizin arkasına sığınanlar kul hakkını yemeye doymamışlar, üstüne üslük dibini bile sıyırmışlardır. Mevcut okul yöneticilerinin atanmak için kazandıkları sınavlar, aldıkları başarı belgeleri yok sayılmıştır. Anayasa ile güvence altına alınan kazanılmış haklar bir çırpıda yok edilmiştir. Bununla ilgili olarak çıkarılan yasa bildiğiniz gibi ana muhalefet partisince Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştür. ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ anlayışıyla Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk bu yasanın bir an önce karara bağlanması için Anayasa Mahkemesi nezdinde girişimlerde bulunmuştur. Bizler de buna destek amacıyla hazırlamış olduğumuz mektupları Afyonkarahisar Türk Eğitim-Sen Şubesi olarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığına gönderiyoruz. Sizlerin de bildiği gibi okul müdürleri ile ilgili olarak idare ve bölge idare mahkemelerinden yürütmeyi durdurma kararları çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir ancak bu sorunun kökten çözülmesi için Anayasa Mahkemesi’nin bu kıyım yasasını iptal etmesi gerekmektedir. Biz hukuka güveniyoruz, güvenmek istiyoruz. Zira hukuk, bir devletin en büyük dayanağı, koruyucu şemsiyesi ve temelidir. Eğer birileri hukuku yok ederse hukuksuzluk başlar ki bu hiç kimsenin arzu etmediği, kötü olaylara zemin hazırlar. Biz Türk Eğitim- Sen olarak hukukun üstünlüğüne sonuna kadar inanıyoruz ve okul yöneticilerimizle ilgili yasanın bir an önce görüşülerek iptalini bekliyoruz” diye konuştu.
Açıklamanın ardından, sendika üyeleri yazdıkları mektupları postaneden Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327