Türkiye 50 Milyar Metreküplük Doğal Gaz Kontratına Sahip

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 50 milyar metreküplük doğal gaz kontratına sahip olan Türkiye’nin ihtiyacının 46 ila 48 milyar metreküp olduğunu söyledi.TBMM’de Türkiye ile Azerbaycan arasında Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru...

Türkiye 50 Milyar Metreküplük Doğal Gaz Kontratına Sahip
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 50 milyar metreküplük doğal gaz kontratına sahip olan Türkiye’nin ihtiyacının 46 ila 48 milyar metreküp olduğunu söyledi.
TBMM’de Türkiye ile Azerbaycan arasında Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Sistemi anlaşmaları görüşmelerinde anlaşmalar hakkında bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki ülke arasında yapılan anlaşmalara destek veren muhalefet milletvekillerine de teşekkür etti. Türkiye’nin üzerinden geçecek boru hatlarını artırdığı kadar güçleneceğini ifade eden Bakan Yıldız, gerek Türkiye’nin ihtiyaçlarının karşılanması açısından, gerekse AB üyesi ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanması açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan, İran, Türkmenistan ve Irak ile beraber projeleri geliştireceğini ifade eden Bakan Yıldız, “Suriye rejiminin son yaşattığı hadiseler haricinde Mısır’dan gelen doğal gaz boru hattının da Suriye üzerinden Türkiye’ye bağlanması projesi de bu projelerin arasındadır. Bir barışın gerekçesi olarak doğal gaz ve petrol projelerini geliştirmeye gayret ediyoruz” dedi.
Türkiye’nin 50 milyar metreküplük bir kontrata sahip olduğunu belirten Yıldız, ihtiyacının ise 46 ila 48 milyar metreküp civarında olduğunu açıkladı. Doğal gazın elektrik üretiminde kısmen, konutlarda ve sanayide tamamen kullanılmasından yana olduklarını ifade eden Bakan Yıldız, Türkiye en önemli ithal kaynaklarından birisi olan enerji girdilerini azaltmak için kendi sınırları içinde veya bulması hâlinde kendi sınırları dışında bu projeleri gerçekleştirdiğini kaydetti. Bakan Yıldız, “Biz şu anda yurt içindeki kuyulardan yaklaşık 50 bin varil petrol elde ediyoruz. Hemen hemen bu rakama yakın bir rakamı da yurt dışından elde ediyoruz ama sonuçta petrol bizim petrolümüz. O yüzden siyasi sınırlarımız sabit kalmak kaydıyla ekonomik sınırlarımızı genişleterek petrol ve doğal gaz aramacılığıyla alakalı aynı şekilde kendi hissemize düşen oranı artırmak istiyoruz. Türkiye’nin yaklaşık 750-800 bin varil civarında günlük kullanımı var. Biz bunun en az yarısını 2023 yılına kadar mutlaka yurt içi veya yurt dışı kendi kaynaklarımızdan elde etmek zorundayız ki, dışa bağımlılığımız azalsın” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327