Türkiye Hububat Bakliyat Sektör Kurul Toplantısı Gaziantep’te Yapıldı

Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Şahin Batallı başkanlığında GAİB hizmet binasında toplanarak gündemindeki birçok konuyu görüştü.Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı...

Türkiye Hububat Bakliyat Sektör Kurul Toplantısı Gaziantep’te Yapıldı
Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Şahin Batallı başkanlığında GAİB hizmet binasında toplanarak gündemindeki birçok konuyu görüştü.
Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Şahin Batallı başkanlığındaki toplantıya; Başkan Yardımcısı Zekeriya Mete (İİB) ve Üyeleri Mahsum Altunkaya, M. Surur Aydın, Mesut Acar, Murat Unat (GAİB),Yaşar Serpi (KİB), Hidayet Kadiroğlu (İİB), Kazım Taycı (İİB), Sabahattin Memiş (AKİB), Şerafettin Memiş (AKİB), Uğur Durukan (OAİB), Haluk Tezcan (EİB) GAİB Genel Sekreter Vekili Mikail İrtegün ve Genel Sekreter Yardımcısı Aydın Kutlu katıldı.
Gündeminde yer alan birçok konuyu masaya yatıran Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu son dönemlerde komşu ülkelerde yaşanan olaylar sonucu ihracatın olumsuz etkilenmemesi yönünde çalışmaların sürdürülmesi ve yeni hedef ülkelerin belirlenerek bu ülkelere yönelik tanıtım atağının arttırılması yönünde karar aldı.
Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Şahin Batalı, toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
“Türkiye’nin bereketli topraklarında yetişen sektörümüzle ilgili ürünlerin dünya pazarlarında hak ettiği şekilde pazarlanması için uyguladığımız stratejilerin geliştirilmesi, ihracatçılarımızın mevcut pazarlarının korunması ve daha da geliştirilmesinin yanında hedef pazarlarda da etkin çalışmalar yapılması yönünde çeşitli kararlar aldık. Hedef ülkeler olarak seçtiğimiz özellikle Afrika, Uzakdoğu ile ABD bizim için önemli pazarlardır. Bu ülkelerde etkin tanıtım çalışmalarını sürdüreceğiz. Komşu ülkelerdeki olayların bir an önce olumlu sonuçlanmasını diliyoruz. Diğer taraftan dünyanın önemli yardım kuruluşlarıyla görüşerek sektörümüzle ilgili ürünlerin acil yardım paketleri içerisine alınabilmesi ve alınanların miktarının arttırılmasını talep ediyoruz.”
HUBUBAT VE BAKLİYAT ÜRÜNLERİMİZ MARKALAŞMAK ZORUNDA
Dünya pazarlarında markalaşmış ürünlerin tercih edildiğine dikkat çeken Şahin Batalı, tanıtımı yapılan ürünlerin markalaşmış olması ihracatın kolaylaşmasını sağlayacağı gibi ürünlerin hak ettiği fiyatlar üzerinden pazarlanacağını da sözlerine ekleyerek, “Sektörümüzde yer alan ürünlerimizi dünya markası haline gelmiş markalarla en iyi koşullarda pazarlayabiliriz. Markalaşmak bu anlamda önemli. Güçlü ve büyük Türkiye varlığını bu anlamda dünya pazarlarında da hissettirmektedir. Bugün ülkemize ve markalarımıza güven oranı yüksek. Türk ürünleri markalarıyla tercih ediliyor hale geldi. 2023 vizyonu için ortaya konan hedeflere ulaşabilmenin en önemli yolu elbette dünya markaları haline gelmiş markalarımızla yol almaktır. Üreticilerimizin bu anlamda markalaşma çalışmalarını destekliyoruz. AR-GE ve İnovasyon faaliyetleri pazarlardaki talebi arttıracağı gibi ürünlerimize olan güveni de destekleyecektir” açıklamasında bulundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327