Tütün İhracatinda Tarihi Rekor

Türkiye’nin tütün ve mamulleri ihracatın son bir yıllık dönemde yüzde 12 artarak 1 milyar barajını ilk kez geçerek, 1 milyar 1 milyon 45 bin dolara ulaştı.Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ihracatta tarihi bir rekora imza...

Tütün İhracatinda Tarihi Rekor
Türkiye’nin tütün ve mamulleri ihracatın son bir yıllık dönemde yüzde 12 artarak 1 milyar barajını ilk kez geçerek, 1 milyar 1 milyon 45 bin dolara ulaştı.
Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ihracatta tarihi bir rekora imza attı. Türkiye’nin tütün ve mamulleri ihracatın son bir yıllık dönemde yüzde 12 artarak 1 milyar barajını ilk kez geçerek, 1 milyar 1 milyon 45 bin dolara ulaştı. 2014 yılının Ocak - Eylül dönemindeki tütün ihracatı ise yüzde 13’lük artışla 809 milyon 365 bin dolara yükseldi.
Türkiye’nin son yıllarda tütün üretimindeki gerilemesinin 2013 yılında artışa geçtiğini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Noyan Gürel, 2012 yılında 45 bin ton seviyesine kadar gerileyen tütün üretiminin 2013 yılında 86 bin tona ulaştığını 2013 yılında tütün ve tütün mamulleri ihracatının 906 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, son bir yıllık dönemde ise 1 milyar doları geçmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
Tütün sektörünün gerçekleştirdiği 1 milyar 1 milyon 45 bin dolarlık ihracatın, 563 milyon dolarlık dilimi yaprak tütün ihracatından elde edilirken, sigara ihracatı 438 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. 2014 yılında yaprak tütün ihracatı, sigara ihracatını geçti.
DOĞU ANADOLU VE GÜNEYDOĞU’DA SÖZLEŞMELİ ÜRETİMLE ÜRETİM ARTIYOR
Türkiye’de tütün üretiminin artması için Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 10 bin üretici ile sözleşmeli üretim yaptıklarını ve 8 bin 500 ton civarında üretim rakamına ulaştıklarını anlatan Gürel, “Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki üretim tütün sektörünün ihracat rakamlarına güç veriyor. Sektörün talebi olan Dahilde İşleme Rejimi’ne izin verildiği takdirde 2023 yılı hedefimiz olan 1.2 milyar dolar ihracat rakamına kolaylıkla ulaşacağımızı hatta geçeceğimizi öngörüyoruz” şeklinde konuştu.
Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinden, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği 1 milyar dolar barajını geçtiğimiz yıllarda geçmişti. Ege Tütün İhracatçıları Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri’nde tarım ürünleri ihraç eden birlikler arasında 1 milyar dolar barajını aşan ilk birlik olarak tarihe geçti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327