Uzmanlardan Kilo Vermek İsteyenlere 6 Besin Önerisi

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, diyet yaparken aç kalmanın en büyük hatalardan biri olduğunu belirterek, “Kilo vermek için yeşil çay, acı biber, süt, zencefil, tarçın, keten tohumu kullanın” tavsiyesinde...

Uzmanlardan Kilo Vermek İsteyenlere 6 Besin Önerisi
Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, diyet yaparken aç kalmanın en büyük hatalardan biri olduğunu belirterek, “Kilo vermek için yeşil çay, acı biber, süt, zencefil, tarçın, keten tohumu kullanın” tavsiyesinde bulundu.
Bazı besinlerin kilo vermemizi kolaylaştırdığını belirten Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, yağ yakımını hızlandıracak 6 besin hakkında bilgiler verdi. Taştemel, şu açıklamalarda bulundu:
“YEŞİL ÇAY YAĞ EMİLİMİNİ AZALTIYOR”
“Yeşil çay içeriğinde kafein ve kateşinler bulundurur. Son yapılan çalışmalar kafein ve kateşinin yağ yakımını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca yeşil çayın termojenik etki ile metabolizmayı hızlandırdığı, yağ dokusu artışını engelleyerek yağ yapımını baskıladığı, yağ emilimini azalttığı bilimsel araştırmalarla doğrulanmıştır. Herhangi bir kalp hastalığı bulunmadığı takdirde günde 2-3 bardak yeşil çay tüketimi yağ yakımını arttırmaktadır”
“ACI BİBER KİLODAN KURTARIYOR”
“Acı bibere tadını veren kapsaisin adlı madde metabolizmayı yüzde 23 hızlandırmaktadır. Günlük aynı besinleri tüketen iki grup üzerinde yapılan araştırmada bir grup ek olarak acı biber tüketirken diğer grup tüketmemiştir. Araştırma sonucunda yiyeceklerine acı biber ekleyen grubun daha hızlı kilo verdiği saptanmıştır. Günde minimum 2 adet kırmızı acı biber tüketimi metabolizma hızını arttırmaktadır”
“SÜT ZAYIFLATIYOR”
“Yapılan araştırmalara göre süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun yağ yakımını arttırarak zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Düşük kalorili diyet ile beslenen iki gruptan birinci gruba yüksek kalsiyum içerikli diyet ikinci gruba düşük kalsiyum içerikli diyet verilmiştir. Birinci grupta kalsiyumun kalsitirol hormon dengesini düzenlemesinden dolayı daha fazla ve daha hızlı kilo kaybı görülmüştür. Ayrıca bu grupta ağırlık kaybını bel kitlesinden olması dikkat çekmiştir. Günlük 1000-1300 mg kalsiyum tüketimi kilo kaybını 2 kat arttırmaktadır. Bu da yaklaşık 600 ml süt ve süt ürünlerine denk gelmektedir”
“ZENCEFİL TOKSİNLERİ ATIYOR”
“Zencefil içerdiği gingerol maddesi sayesinde metabolizmanın oldukça hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca vücuttaki toksinlerin ve fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırması için günde 1 çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir”
“TARÇIN YAĞ ERİTİYOR”
“Tarçının insülin üretimini ve metabolizma hızını arttırıcı özellikleri bulunmaktadır. Vücudumuzdaki yağ hücreleri yüksek insülin düzeyinde parçalanmakta ve enerjiye dönüşmektedir. Tarçın tüketiminde artan insülin salınımı ile karındaki depo yağlar daha hızlı parçalanmaktadır. Günde 1/2 çay kaşığı tarçın tüketimi yeterlidir”
“1 TATLI KAŞIĞI KETEN TOHUMU TÜKETİN”
“İçeriğinde protein, demir, omega-3, omega-6, çinko, magnezyum, müsilajlar bulunur. Kan şekerini dengeler, yüksek lif içeriğinden dolayı yağın vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kalp damar hastalıklarında olumlu etkisi bulunur ve cildi yeniler. 1 tatlı kaşığı kadar keten tohumu tüketilmelidir.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327