‘world Moscow’ Fuarına Mbtg Damgu Vurdu

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), Moskova’da düzenlenen ‘Worldfood Moscow 2014’ fuarında büyük ilgi gördü.Türk aşçılar tarafından hazırlanan geleneksel Anadolu yemekleri, yabancı basın kuruluşlarının...

‘world Moscow’ Fuarına Mbtg Damgu Vurdu
Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), Moskova’da düzenlenen ‘Worldfood Moscow 2014’ fuarında büyük ilgi gördü.
Türk aşçılar tarafından hazırlanan geleneksel Anadolu yemekleri, yabancı basın kuruluşlarının ve ziyaretçilerin beğenisini topladı.
Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu’nun (MBTG), dünyanın çeşitli ülkelerinde sürdürdüğü tanıtım atağı aralıksız devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği koordinatörlüğünde faaliyet gösteren MBTG, Uzakdoğu ve Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının ardından şimdi de rotayı Rusya’ya çevirdi.
Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 23’üncüsü düzenlenen ‘Worldfood Moscow 2014’ fuarına katılan MBTG burada Türk ürünlerini görücüye çıkardı.
Rusya ve Orta Asya ülkelerinden gelen alıcıların önemli buluşma platformlarından biri olarak kabul edilen fuarda Türkiye Milli Katılım alanında stant açan MBTG, ziyaretçilerin ve yabancı basın kuruluşlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.
Türk tarım ürünleri ve görsellerinin sergilendiği stantta ziyaretçilere şef aşçılar tarafından bitkisel yağlar, bulgur, makarna ve bakliyat ürünleri kullanılarak hazırlanan yöresel yemekler ikram edildi. Sürekli sıcak tutularak ve yenilenerek servis edilen Anadolu’nun geleneksel yemekleri Rus ve diğer Orta Asya ülkelerinden gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.
‘Worldfood Moscow’ fuarını değerlendiren MBTG Başkanı Surur Aydın, beklentilerimizin çok daha üstünde verimli bir fuar yaşadık. Ürünlerimizin tanıtımının yanı sıra işadamlarımız burada çok sayıda iş bağlantısı kurma imkânı buldular” dedi.
BULGUR GREÇKA’YA RAKİP OLABİLİR
Rusya’nın özellikle bulgur sektörü için ciddi bir pazar potansiyeli taşıdığını ifade eden Aydın, “Hem coğrafi yakınlığı, hem de nüfusunun ve ekonomisinin büyüklüğü nedeniyle Rusya ihracatta önemli atılımlar yapmayı planladığımız ülkelerin başında geliyor. Ülkede oldukça fazla tüketilen karabuğdaydan imal edilen ‘greçka’ isimli gıda maddesi bulgura çok yakın özellikler taşımakta. Söz konusu ürünün fiyatları hem bulgurdan, hem de pirinçten çok daha yüksek. Bu nedenle damak tadı yakınlığı ve daha ekonomik olmasında dolayı Türk bulgurunun Rus pazarında tutunmasının çok zor olmayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
Makarna sektöründe Rusya pazarının bazı zorluklar içerdiğine de değinen Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Bir dönem belirli miktarlarda makarna ihracatı yaptığımız Rusya şimdi tüketiminin bir kısmını kendi yerel unsurlarıyla karşılamakta. Diğer taraftan ülkenin makarna ithalatında İtalyan markalarının daha ağırlıkta olduğunu görmekteyiz. Ancak Türk makarnası için de bu pazar oldukça gelecek vaat etmekte ve kısa süre içerisinde Tük markalarının bu pazarda etkin rol almasını bekliyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327