Yağmur Yağdı Yükleme Tarihi 15 Ekim’e Ertelendi

Aydın’ın geleneksel ihraç ürünü olan incirde ilk gemi yükleme tarihi 30 Eylül’den 15 Ekim’e ertelendi.Dünya’daki incir üretiminin büyük bir bölümünün yapıldığı Aydın’da bu yıl incir rekoltesinin düşüklüğü ve hasat döneminde...

Yağmur Yağdı Yükleme Tarihi 15 Ekim’e Ertelendi
Aydın’ın geleneksel ihraç ürünü olan incirde ilk gemi yükleme tarihi 30 Eylül’den 15 Ekim’e ertelendi.
Dünya’daki incir üretiminin büyük bir bölümünün yapıldığı Aydın’da bu yıl incir rekoltesinin düşüklüğü ve hasat döneminde etkili olan yağışlarla birlikte düşen incir kalitesi ilk incir yüklü geminin kalkış tarihini ileri bir tarihe ertelendi. Hasat sezonu öncesi Ege İhracatçılar Birliği tarafından ilk gemi yükleme tarihi olarak açıklanan 30 Eylül tarihi 15 Ekim olarak değiştirildi.
Dünya incir pazarını elinde tutan Türkiye’deki incir üretiminin yüzde 80’nini karşılayan Aydın’da incirdeki kalite ve rekolte düşüklüğü üretici kadar ihracatçıyı da düşündürüyor. Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkan Vekili ve incir ihracatçısı Kazım Günaydın, tarih ertelemesinin hem üretici hem de ihracatçı açısından doğru olduğunu söyledi.
Aydın’da incir rekoltesinde yüzde 50’nün üzerinde bir kayıp olduğunu dikkat çeken Günaydın, hasat döneminde yağan yağmurlarında kaliteyi etkilediğini belirtti. 30 Eylül tarihi ertelenmemiş olsa eldeki kalitesi düşük ürünlerle gemiyi yükleme yapılacağını fakat 15 günlük erteleme ile gemiye daha kaliteli incirler yükleneceğine inandıklarını belirten Kazım Günaydın, “Mevsim şartları normal gitmemesinden dolayı dağ incirleri daha yeni yeni gelişiyor. Ova kesiminin inciri bu yıl kalite olarak beklenilen düzeyde değil. Bu 15 günlük erteleme bizlerin eline daha kaliteli incirler geçmesi ve müşterilerimize daha iyi incirler göndermemiz anlamına geliyor. Aydın incirinin onuru için bu ertelemeyi olumlu buluyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327