Yalova Emniyetinden Tarihi Eser Operasyonu

Yalova’da tarihi eser kaçakçılığı yapan şahıslar suçüstü yakalanırken, piyasa değerinin 2 milyon lira olduğu sanılan 3 bin 704 adet Roma dönemine ait sikke ele geçirildi.Yalova’da bazı şahısların ellerinde erken Roma dönemine ait...

Yalova Emniyetinden Tarihi Eser Operasyonu
Yalova’da tarihi eser kaçakçılığı yapan şahıslar suçüstü yakalanırken, piyasa değerinin 2 milyon lira olduğu sanılan 3 bin 704 adet Roma dönemine ait sikke ele geçirildi.
Yalova’da bazı şahısların ellerinde erken Roma dönemine ait çok sayıda tarihi eser bulunduğu ve bu eserlerin yurtdışına kaçırılmak üzere müşteri arandığı istihbaratını alan Yalova polisi hareke geçti. Kurulan özel ekip, şahısların il dışında bağlantısı olduğunu ve tarihi eserleri tedbir için farklı şehirlerde sakladığını tespit etti. Operasyon için 20 Ekim’de sabaha karşı 03.30 sularında düğmeye basan Yalova KOM polisi, şahısları tarihi eserleri satmak için Yalova’ya getirdikleri esnada yakaladı.
H.V. (35), E.V. (37), O.M. (40), Ö.C.Y. (34) ve S.G. (29) kıskıvrak yakalandı. Şahısların araçlarında yapılan aramalarda piyasa değeri yaklaşık 2 milyon lira olduğu sanılan 3 bin 704 adet erken Roma dönemine ait sikke ele geçirildi. Şahıslar, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı kanununa muhalefet suçundan adliyeye sevk edildi.
Aynı şube tarafından gerçekleştirilen tarihi sikke kaçakçılığı operasyonunun 2014 yılı Türkiye rekoru olduğu öğrenildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327