Yenilenebilir Enerjide Yatırımcı Bürokratik Engellerden Yakınıyor

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) bölgedeki dört üniversite ve diğer partnerlerle birlikte düzenlediği ANSİAD 12. Girişimcilik Haftası etkinliklerinin üçüncü gününde düzenlenen panelde, yenilenebilir enerji üretiminde...

Yenilenebilir Enerjide Yatırımcı Bürokratik Engellerden Yakınıyor
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) bölgedeki dört üniversite ve diğer partnerlerle birlikte düzenlediği ANSİAD 12. Girişimcilik Haftası etkinliklerinin üçüncü gününde düzenlenen panelde, yenilenebilir enerji üretiminde en büyük engelin bürokrasiden kaynaklandığı bildirildi.
Akdeniz Üniversitesi, İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya Sarvan’ın oturum başkanlığını yaptığı panele, Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa ile Renesis Enerji Sistemleri Şirketinin Genel Müdürü Serdar Soytok konuşmacı olarak katıldı. Fulya Sarvan, ANSİAD’ın 12 yıldır aralıksız sürdürdüğü Girişimcilik Haftaları’nın üniversitelerin ve diğer partnerlerin de katılımı ile bir sivil toplum hareketi haline belirterek, girişimciliğin de artık bütün dünyada ekonomik kalkınmanın dinamosu olduğunu söyledi.
"GİRİŞİMCİ OLMAK İÇİN EĞİTİMLİ OLUP OLMAMAK DA ÖNEMLİ DEĞİL"
Kamu görevlisi olarak KOSGEB’in kuruluşunda yer alan, DPT Uzmanı ve eski Sanayi Bakanlığı Müsteşarlarından Murat Sungur Bursa, bakanlık olarak KOSGEB’in temelini teşkil eden Küçük Sanayi Geliştirme Teşkilatı kurulduğunda bir ülkenin en önemli değerlerinden birinin girişimcilik olduğunu fark ettiklerini söyledi. Girişimciliğin tarifinde gelecek ve sürdürülebilirliğin öne çıktığını belirten Bursa, ’’Geniş anlamda baktığımızda yasal olmayan yıllarla yurt dışına kimliksiz çıkarak iltica eden ve legal ve illegal işlerle zengin olanları girişimci kategorisine koymayın. Meşhur hikayedir timsah dolu havuzu bir baştan başa geçtiği için zengin kızla evlenip zengin olan erkeği de girişimci saymayın. Girişimci olmak için eğitimli olup olmamak da önemli değil" dedi.Bursa, girişimcide bulunması gereken vasıfları anlatırken de, ’’Bilgi ve becerisine güvenen, aldığı riskleri tahlil edebilen, liderlik vasfına sahip kişiler girişimci olabilir. Girişimci kuş gibidir. Çünkü kuş; konduğun dalın kırılmasından korkmaz, o kanatlarına güvenir’’ dedi. Girişimciliğin çeşitleri konusunda da bilgi veren Bursa, son zamanlarda yeşil iş ve yeşil girişimciliğin ön plana çıktığına dikkat çekerek, ’’Çince Girişimci kelimesi, tehlike ve fırsat kelimelerinden oluşuyor. Gerçek girişimci krizleri de fırsata çeviren kişidir’’ diye konuştu.
HEM GİRİŞİMCİ, HEM YATIRIMCI
Genç bir girişimci olarak Zorlu Holding Enerji’de çalışırken kurduğu Renesis Enerji Sistemleri Şirketinin aynı zamanda Genel Müdürlüğünü yapan Serdar Soytok ise şu anda Türkiye’de kurulu bulunan 3200 megavat gücündeki yenilenebilir enerji sistemlerinin 400 megavatlık bölümünü anahtar teslimi kendisinin yaptığını söyledi. İki arkadaş olarak başlattıkları güneş ve rüzgar enerjisi üretiminde 11 kişi ile 2,5 milyon dolarlık ciroya ulaştıklarını söyleyen Soytok, yenilenebilir enerji üretimi konusunda yoğun bürokrasiden yakındı. Soytok, ’’Türkiye’de çok ağır işleyen bürokratik engeller nedeniyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya yöneliyoruz. Siz şimdi 1000 megavatlık hidroelektrik, ya termik santral kuracağım’ deyin her işiniz tıkır tıkır yürür Bir de aynı miktarda rüzgar ya da güneş enerjisi tesis kurmak için başvurun maalesef önünüz açık değil. 600 megavat limit getirmişler. Yatırımcı hevesli ama içinden çıkılamayacak bir bürokrasi ile karşılaşıyorsunuz. Adeta bürokratik engellerle mücadele ediyoruz’’ dedi. Her türlü enerji sektörünün lobisine de dikkat çeken Soytok, bu anlamda yenilenebilir enerji konusunda yoğun eleştiriye uğradıklarını da söyledi. Soytok dünyada elektrikli araba devriminin yaşandığına da dikkat çekerek, ’’ABD’de 2010 yılının altı misli şarj istasyonu kuruldu. Önümüzdeki 100 yıl yenilenebilir enerji, enerji depolama ve elektrikli, araba devri olacak’’ dedi. Dünyadaki bazı girişimcilik rakamları veren Soytok, girişimciyi, ’’Girişimci cesaretli, mantık çerçevesinde risk alan, sabırlı, kendine güvenen, güvenilir, yeniliğe açık, değişime ve teknolojik gelişmeye açık ve işbirliği geliştiren kişidir" şeklinde tarif etti.
Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran konuşmacılara, toplantının sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu tarafından günün anısına bir girişimcilik plaketi verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327