Yerel Meyve Çeşitlerinin Yeniden Üretilmesi Sağlanacak

Nevşehir’de geçmişte üretimi yapılan ancak günümüzde kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş, artık üretimi yapılamayan meyve tür ve çeşitlerinin tekrar üretime kazandırılması için proje çalışmalarına başlandı.Gıda Tarım ve Hayvancılık...

Yerel Meyve Çeşitlerinin Yeniden Üretilmesi Sağlanacak
Nevşehir’de geçmişte üretimi yapılan ancak günümüzde kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş, artık üretimi yapılamayan meyve tür ve çeşitlerinin tekrar üretime kazandırılması için proje çalışmalarına başlandı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz yaptığı açıklamada, geçmişte Nevşehir’de üretimi yapılan ancak günümüzde nesli kaybolmuş yada kaybolmaya yüz tutmuş, artık üretimi yapılamayan meyve tür ve çeşitlerinin yapacakları tarımsal projelerle tekrar üretime kazandırmasını amaçladıklarını söyledi. Bu kapsamda, ilk etapta Nevşehir’in değişik bölgelerinde araştırma yaparak bölgeye ait yöresel bitki tür ve çeşitlerinin tespit edilerek çoğaltılmasını sağlayacaklarını belirten Yılmaz, projenin Nevşehir Valiliği ile İl Özel İdaresince destekleneceğini kaydetti.
Yılmaz, proje kapsamında, ilk etapta Tahar Elması, Karanfil Elması, Gül Elması, Misket Elması, Bal Armudu, Yaban Kirazı anaç çalışması ve bağcılık konularında çalışmaların başlatılacağını ifade etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327