YILIN İLK İHRACAT RAKAMI AÇIKLANDI

Gaziantep’te yılın ilk ayında ihracat yüzde 7,4 düşüşle 516 milyon dolar olarak gerçekleşti.İhracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten bu yıl Ocak ayında geçen...

YILIN İLK İHRACAT RAKAMI AÇIKLANDI
Gaziantep’te yılın ilk ayında ihracat yüzde 7,4 düşüşle 516 milyon dolar olarak gerçekleşti.
İhracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten bu yıl Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 düşüşle 516 milyon 371 bin dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.
Konukoğlu, geçen yılın Ocak ayı ihracat rakamının 557 milyon 441 bin dolar olduğunu anımsattı. Bu yılın ocak ayında en fazla ihracat yapan iller arasında altıncı sıradaki yerlerini koruduklarını ifade eden Konukoğlu, şunları kaydetti:
“Bu ayki rakamlar istediğimiz seviyede gelmedi, yüzde 7,4 düşüş bizleri memnun etmedi. Ocak ayı başındaki hava koşulları nedeniyle eksik iş günü ve paritedeki gerileme düşüşte etkili oldu. Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerde sınırlı büyüme eğilimi hala devam ediyor. Diğer yandan en önemli pazarlarımız arasında yer alan komşu ve çevre ülkelerdeki siyasi gelişmeler de Gaziantep’in ihracat artış hızını frenliyor. Her şeye rağmen dünya ekonomisindeki toparlanma sürecinin ivme kazanmasıyla birlikte, 2015 ihracat performansımızın geçen yıldan daha iyi olmasını bekliyoruz.”
Gaziantepli işadamlarının, geçen yılı ihracat artışıyla kapattığını anımsatan Konukoğlu, “Daha çok ihracat yapma noktasında azmimizi kaybetmeden çalışmaya devam ediyoruz. İhracatçılarımız dinamik bir yapıya sahip. Karşılaştıkları tüm zorlukların üstesinden gelerek, yeni pazarlara girme çabasını sürdürüyor. İnşallah bu yıl tüm ülkelerle dış ticaret hacmimizi daha da büyüteceğiz” dedi.
İhracatçılara, geleneksel pazarları dışında var olan fırsatları değerlendirmelerini ve yeni pazarlara açılmalarını tavsiye eden GSO Başkanı Konukoğlu, küresel ekonomideki değişimi iyi analiz ederek, ürün çeşitlendirme ve pazarlama politikalarını doğru belirlemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327