YOGİSAD BAŞKANI ÇELİK:

Yozgat Genç Sanayiciler ve İşadamları Dernek (YOGİSAD) Başkanı Ayhan Çelik, Türkiye’nin ham yağ ihtiyacı 1 milyon ton civarında olduğunu bunun ancak 400-450 bin tonu yurtiçinden karşılandığını belirterek, verilen teşviklerle yağlı...

YOGİSAD BAŞKANI ÇELİK:
Yozgat Genç Sanayiciler ve İşadamları Dernek (YOGİSAD) Başkanı Ayhan Çelik, Türkiye’nin ham yağ ihtiyacı 1 milyon ton civarında olduğunu bunun ancak 400-450 bin tonu yurtiçinden karşılandığını belirterek, verilen teşviklerle yağlı tohum üretiminin artacağını söyledi.
Yozgat’ta ikinci bir ürün olarak ekilmesi teşvik edilen kanola, aspir ve ayçiçeğinin çiftçiye ek bir gelir getirdiğini ve bunun yaygınlaştırılmasının gerektiğini belirten YOGİSAD Başkanı Ayhan Çelik, “Türkiye’de petrol ürünlerinden sonra en çok ithalat bedelini sıvı yağa ödemektedir. Ülkemiz tarım ülkesi olmasına rağmen, yağlı tohumlarını dışarıdan ithal ederek paramız yurt dışına gitmektedir. Şuanda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı kanola, aspir, yağlık ayçiçeği desteklerken Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’da geçtiğimiz günlerde bu ürünlere daha fazla destek verileceğini açıkladı. İnşallah çiftçimiz bu fırsatı iyi değerlendirerek bu yıl daha fazla aspir ve ayçiçeği ekecektir” dedi.
Yozgat’ta çiftçinin genelde, hububat ekimi yaptığını dile getiren Çelik, “Çiftçimiz, hububat ektiği için üst üste ekim yapamamaktadır ve tarlalar nadasa bırakılmaktadır. Özellikle bölgemize uygun olan aspir ve ayçiçeği ekerek, hem tarlanın boş kalmasını önlemiş olacak, hem de kendisine ek bir gelir getirecektir” diye konuştu.
Kanola, aspir ve ayçiçeği ürünlerinde pazar sıkıntısı bulunmadığına dikkat çeken Çelik,” Yozgat’ın yağlık tohumları işleme konusunda da sanayisi bulunmaktadır. Ayrıca birçok fabrika çiftçilerle sözleşmeli ekim yaparak ve ürünleri yerinde alması da önemli bir avantajdır. Aspir ekmek isteyen çiftçilerimizin şimdiden hazırlıklarını yapması gerekir” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327