Zeytinlik Kesiminde Yaşanan Gerilimin Yeni Görüntüleri Çikti

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi’nde bulunan zeytinliklerin termik santral yapımı için ‘acele kamulaştırma kararı’ ile kamulaştırılmasının ardından şirket yetkililerinin geçtiğimiz hafta yaklaşık 6 bin ağacı kesmesi...

Zeytinlik Kesiminde Yaşanan Gerilimin Yeni Görüntüleri Çikti
Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi’nde bulunan zeytinliklerin termik santral yapımı için ‘acele kamulaştırma kararı’ ile kamulaştırılmasının ardından şirket yetkililerinin geçtiğimiz hafta yaklaşık 6 bin ağacı kesmesi sırasında, köylüler ile şirketin özel güvenlik ekipleri arasında yaşanan arbedenin yeni görüntüleri ortaya çıktı.
Yırca Mahallesi’nde termik santral yapılması düşünülen zeytinliklerde 6 Kasım gecesi köylüler ile özel güvenlik arasındaki arbede amatör kamera tarafından kaydedildi. Zeytinliklerinin kesilmesini önlemek amacıyla nöbet tutan köylülerle santrali yapacak şirketin güvenlik görevlileri karşı karşıya gelmiş, çıkan arbedede bir kişi de başından yaralanmıştı. Olay yerinde firmaya ait bekçi kulübesi ve saha içerisinde bulunan bir aracın da camları kırılmıştı. Yaklaşık 6 bin ağacın kesildiği gece sonrası Danıştay, termik santralin yapımı için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı almış, olaylar durulmuştu. O geceye ait amatör kamera tarafından kayda alınan görüntülerde ise arbede sırasında yaşanan panik saniye saniye kameraya yansıdı. Görüntülerde, güvenlik görevlilerinin biber gazı kullanmaları sonrası gazdan etkilenen köylülerin bir kısmı öksürerek, bir kısmı da yüzlerini kapatarak olay yerinden uzaklaşmaya çalışıyor. Ayrıca yaralanan bazı köylülerin hastaneye götürülmesi sırasında yaşanan panik görüntülerde yer alıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327