Zonguldak Halk Sağlığı’ndan Devrekli Bay Ve Bayanlara Yönelik Bilgilendirme Toplantısı

Devrek’te Zonguldak Halk Sağlığı tarafından Devrekli bay ve bayanlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.Zonguldak’ın Devrek ilçesinde Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın eşi Neriman Kaban tarafından yürütülen Mobil Ketem Projesi...

Zonguldak Halk Sağlığı’ndan Devrekli Bay Ve Bayanlara Yönelik Bilgilendirme Toplantısı
Devrek’te Zonguldak Halk Sağlığı tarafından Devrekli bay ve bayanlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın eşi Neriman Kaban tarafından yürütülen Mobil Ketem Projesi kapsamında “Kanserin Farkındayım Taramalarla Sağlıklıyım” adı altında düzenlenen etkinlikte bay ve bayanlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Devrek Belediyesi Nikah Salonunda organize edilen bilgilendirme toplantısında ilk olarak söz alan Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın eşi Neriman Kaban, "2012 yılında ilimizde kamu kurum ve kuruluşlarının da katılımıyla Halk Sağlığı İl Müdürlüğünce başlatılan ve günümüz itibariyle de tarafımdan içtenlikle desteklenen Mobil Ketem Projesi’nin son ayağı olan Devrek ilçemizde ki tanıtım etkinliğinde birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, katılımızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum ve hoş geldiniz diyorum. Mobil Ketem Projesi’nin tanıtılması ve tarama yapılmasına yönelik bu önemli çalışmada katkı desteğimin yararlı olacağı tarafıma ifade edildiğinde, kanser gibi toplumda çok sık görülen, ailelerde psikolojik ve sosyal pek çok sorunlara, travmalara yol açan bu hastalık konusunda yapılacak çalışmalarda yer alacak olmaktan büyük bir memnuniyet ve mutluluk duydu. Toplumsal hayatımızın olmazsa olmazlarından ve ailenin temel taşlarından birisi olarak gördüğümüz kadınlarımızın sağlıklı, iyi ve huzurlu olmaları çok önem taşımaktadır. İşte bu nedenle çağımızda çok yaygın görülen cerviks ve meme kanseri konusunda kadınlarımızın bilgilendirilmeleri, bilinçlendirilmeleri ve yaşamsal bir öneme sahip olan taramaların yapılmasına yönelik çalışmalar 2012 yılından bugüne kadar aralıksız hizmet vermekteyiz. İlimizdeki Mobil KETEM projesi, taranabilen kanser türlerine yönelik hizmet vermek amacıyla yürütülen bir çalışmadır. Bu proje kapsamında Meme kanserine yönelik 40-69 yaş kadınlara mamografi çekimi, Cervix (rahim ağzı ) kanserine yönelik 30-65 yaş kadın nüfusa HPV-DNA taraması,.Kolon kanserine yönelik 50-70 yaş kadın ve erkek nüfusa Gaitada Gizli Kan (GGK) testi yapılmaktadır. Şimdiye kadar merkez İlçe, Ereğli, Kilimli, Kozlu, Çaycuma, Alaplı, Gökçebey İlçeleri ve bu ilçelere bağlı belde ve köylerde taramalar yaptık ve amacımız Devrek ve Devrek’e bağlı belde ve köyleri de taramaktır” dedi.
Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Müdürü Esin İlhan da, "Kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik farkındalık oluşturan toplum bilincini geliştiren, hedefe yönelik tarama ve eğitim programlarını yürüten merkezdir. Kanser, çağımızın en sık rastlanan hastalıklarından biridir. Kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci, en çok öldüren hastalıktır. Önlenebilir bir hastalıktır. Zonguldak Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, ilimiz de Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi tarama sayılarını yükseltmek, Daha fazla kişiye ulaşmak, Kanser hastalığına karşı ortak bir hareket oluşturmak amacıyla planlamıştır” diye konuştu.
Devrek Kaymakamı Yakup Güney ise şunları söyledi:
"Sağlık insanların en değerli varlığı kanserde günümüzün en önemli hastalıklarından birisi. Burada yapılacak en önemli çalışmalarla kanserin ön teşhisinde ve daha sonrasında hastalığa yakalanabilecek insanların daha sağlıklı bir hayat sunma konusunda çok önemli çalışmalar yürütülecek, bu çalışmaların bilgilendirme ve tanıtım toplantılarına katılımlar oldukça yüksek oranda buradan özellikle kadınlarımıza seslenmek istiyorum ulaşabildiğiniz herkese bu hizmetlerden faydalanabilmeleri adına bilgi alma konusunda bizlere destek olmanızı kanser tarama konusunda lütfen birbirlerinizi bilgilendirin ki bizler ve sağlık çalışanları olası hastalıklarda rahatlıkla şüpheli vakalara ulaşabilsinler. Bizlere bu programı hazırlayan başta Neriman Kaban hanımefendi olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum."
Projenin danışmanları olan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) hocaları da katılımcılara düzenlenen program hakkında geniş bilgi sunumunda bulundular.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327