4G ihalesi ertelendi iddiası

Türkiye'nin geri kaldığı 4G teknolojisi için yapılması planlanan ihalenin iptal edildiği belirtiliyor. Gerekçe ise 5G'ye hazırlık...

4G ihalesi ertelendi iddiası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4G'ye gerek yok. 2 yıl daha sabredin, 5G'ye geçelim" açıklamaları üzerine 4G ihalesinin ertelendiği iddia edildi.

Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) Başkanı Musa Savaş'ın sosyal medya üzerinden ortaya attığı iddiaya göre Bilgi ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) ihaleyi erteleme kararı aldı; ancak henüz basına açıklamadı.

Erteleme isteğinin ana sebebi 4G / LTE alt yapısında kullanılacak cihazların, yerli üreticilerden temin edilmesi. Fakat yerli üreticiler henüz istenilen seviyede üretim noktasına erişmiş değiler. Yani ihale 26 Mayıs'ta yapılıp, hızlı bir şekilde 4G'ye geçilecekse yine yurt dışından alınan ekipmanlar kullanılacak.
4G ihalesinin itpal edileceği ile ilgili ilk sinyaller Yerli Dördüncü Nesil (4G) Haberleşme Teknolojisi Geliştirme Projesi ULAK kapsamında GSM operatörleri ile işbirliği mutabakatı imzalanırken gelmişti. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ihale tarihinin öne çekilmesinde yabancı teknolojiye daha fazla fırsat tanıyacağı gerekçesiyle büyük tepki göstermişti.


 
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326