ABD'de 10 yıl sonra ilk çocuk felci vakası tespit edildi

ABD’nin New York eyaletinde aşısız bir yetişkin, çocuk felcine yakalanarak ABD’de neredeyse 10 yıldır ilk vaka olarak kayda geçti.

ABD'de 10 yıl sonra ilk çocuk felci vakası tespit edildi

The Guardian’da yer alan habere göre, yetkililer Rockland bölgesinde yaşayan hastanın felç olduğunu açıkladı. Hastanın bir ay önce semptomlar geliştirmeye başladığı belirtildi.

Aşısız hastada, aşıdan türeyen bir virüs varyantının görüldüğü belirtildi. Yetkililer, kişinin ABD dışındaki ülkelerde yapılan canlı aşılı bir kişiyle temas etmiş olabileceğini söyledi.

Kişini artık bulaştırıcı durumda olmadığı da belirtildi.

Çocuk felcinin bir zamanlar ABD'de en korkulan hastalıklardan biri olarak, çoğu çocuklarda olmak üzere, binlerce felç vakasına sebebiyet verdiği kaydedildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine (CDC) göre, ABD'de 1955'ten itibaren çocuk felci aşıları kullanıma sunuldu ve ulusal bir aşı kampanyası, ülkedeki yıllık vaka sayısını 1960'larda 100'ün ve 1970'lerde 10'un altına düşürdü.

ABD'de çocuk felcinin 1979'da ortadan kaldırıldığı ilan edilirken, ülke dışından gelen yolcularda vaka tespiti ise en son 2013'te kayıtlara geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326