FETÖ operasyonunda 18 gözaltı

FETÖ operasyonunda 18 gözaltı

Tokat’ta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Tokat Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bu sabah Tokat merkezli Ankara, Sivas, Kayseri ve Mersin’de sabah FETÖ/PDY’ye yönelik operasyon düzenlendi. Birkaç aydır yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı ve arama kararı çıkartılan 28 kişiden 14’ü Tokat’ta, 4 kişi ise diğer illerde gözaltına alındı. 10 kişiyi ise arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Düzenlenen operasyonla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, şunları söyledi:

'Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2015/8995 sayılı Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması kapsamında Tokat İl yapılanmasına yönelik birkaç aydır yürütülen soruşturmada, Tokat-Merkez, Turhal, Zile ilçelerinde olmak üzere 24 şüpheli, yine Ankara, Sivas, Kayseri ve Mersin illerinde 4 şüpheli olmak üzere toplam 28 şüpheli hakkında gözaltı ve arama kararları verilmiş olup, haklarında gözaltı kararı verilen toplam 28 şüpheliden 18 şüphelinin elde olduğu, diğer şüphelilerin ise, aramalarının devam ettiği, şüphelilerin Tokat Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce gözaltına alındığı, diğer illerden gözaltına alınan şüphelilerin ise, Tokat Emniyet Müdürlüğüne sevk edileceği, soruşturmanın hâlen devam ettiği, gelişmelerden bilgilendirme yapılacağı, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ELAZIĞ'DA PARALEL YAPI OPERASYONU: 28 GÖZALTI

Elazığ Emniyet Müdürlüğü tarafından bugün şafak vaktinde Elazığ merkezli 8 ilde eş zamanlı başlatılan Paralel Yapı operasyonunda, 28 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü- Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda silahlı terör örgütüne üye olmak, resmi belgede sahtecilik, Vergi Usul Kanununa muhalefet, kamu kurum ve kuruluşlarını nitelikli dolandırıcılık suçlarından Elazığ merkezli olmak üzere, Antalya, Bursa, İstanbul, Malatya, Bitlis, Maraş, Tunceli ve Hakkâri illerinde aranan 39 şahıstan 28'i yakalanarak gözaltına alınmıştır" denildi.

Açıklamada, şüphelilerin ev ve işyerlerindeki aramaların halen devam etmekte olduğu ve haklarında adli işlem başlatıldığı belirtildi. Gözaltına alınanlar, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki kontrollerinin ardından Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdürlüğü'ne götürüldü.