İsrail ekibinin yanlarında götürdüğü tarihi eserle ilgili bakanlıktan açıklama

İsrail ekibinin yanlarında götürdüğü tarihi eserle ilgili bakanlıktan açıklama

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde ağır hasara neden olurken, İsrail, Türkiye'ye yardım gönderen ülkeler arasında yer aldı. Arama kurtarma çalışmalarına katılan İsrailli ekip Zaka'yla ilgili ülkelerine döndükten sonra dikkat çeken bir olay ortaya çıktı. Zaka'nın, depremde yıkılan Antakya Sinagogu'nda saklanan iki asırlık Ester Kitabı parşömenlerini ülkesine götürdüğü öğrenildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Olayın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık, eserin Türkiye Hahambaşılığı tarafından muhafaza edildiğini belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülke sınırları içinde asırlardır var olmuş her türlü inanca ve kültüre ait eserlerin, itinalı şekilde bu topraklarda korunmaya devam edeceği vurgulandı.

"ESTER PARŞÖMENİ, TÜRKİYE HAHAMBAŞILIĞI TARAFINDAN MUHAFAZA EDİLİYOR"

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Depremlerde yıkılan Antakya Sinagogu'muzda bulunan tarihi Ester parşömeni, Türkiye Hahambaşılığı tarafından muhafaza ediliyor. En kısa zamanda eserin kendi mekanına kavuşması için diğer tüm hasar görmüş tescilli eserlerimizle birlikte Antakya Sinagogu'muzu da restore ederek Antakyalı vatandaşlarımızın ibadetine yeniden açacağız."

"HAYATIMIN EN DUYGULANDIRICI ANLARINDAN BİRİYDİ"

Ynet ve The Jerusalem Post'un haberine göre Antakya'da yaşlı bir şahsın kendisine bu eseri verdiğini iddia eden ZAKA arama kurtarma kuvveti komutanı Binbaşı Haim Otmazgin, tarihi eseri gösterip, "On yıllardır ZAKA gönüllüsüyüm, bu hayatımın en duygulandırıcı anlarından biriydi. Depremle neredeyse yerle yeksan olduktan sonra bile böylesine önemli bir tarihi belgeyi kurtarmaktan ve ve Antakya'daki Yahudi cemaatinin mirasının bozulmadan kalmasını sağlamaktan gerçekten onur duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Durumun ortaya çıkmasının ardından sosyal medyada birçok kişi tepki gösterdi. Türk Yahudi Toplumu (Türkiye Hahambaşılığı Vakfı) ise yazmayı İsrail'den geri aldıklarını ve Antakya Sinagogu'nun tadili sonrası yerine koyacaklarını belirtti. Açıklamada, "İlgili Ester parşömeni İsrail'den teslim alınıp Hahambaşılığımızda muhafaza altındadır. Antakya sinagogumuzun tadili sonrası yuvasına dönecektir. Saygılarımızla." ifadelerine yer verildi.

kaynak: Anadolu Ajansı