Karşılıksız çekte tehlike sinyali!

Karşılıksız çekte tehlike sinyali!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Şubat ayına ait çek bilgileri raporunu yaptığı yazılı açıklamayla yayınladı. Verilere göre, 2016 yılının ilk iki ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 3,5 milyon adede ulaşırken, bu çeklerin parasal tutarı 111 milyar lira oldu. Aynı dönemde ibraz edilen çek tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19, çek adedi ise yüzde 15 arttı.

Yılın ilk iki ayında karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında arttı. Tutar olarak Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17, ilk iki ayın toplamında ise yüzde 9 oranında azalma görüldü. Açıklamada yer alan bilgilere göre, Ocak ve Şubat aylarını kapsayan dönemde, parasal tutarı 4,4 milyar lirayı bulan 127 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 428 milyon lira tutarındaki 15 bin adet çek daha sonra ödendi.

Bu dönemde, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 3,6 ve tutar bazında 1,2 puanlık azalışla yüzde 4 olarak gerçekleşti. Şubat ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya oldu.

Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir izledi. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 10,8 oranla Kırşehir oldu. Kırşehir'i sırasıyla, yüzde 10,7 ile Şırnak, yüzde 10,4 ile Mardin, yüzde 9,2 ile Şanlıurfa ve yüzde 8,9 oranla Bingöl takip etti.

Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Kastamonu, Çankırı ve Bayburt olarak sıralandı.