Belçika polisi, Türkiye’den özel uçak ve sahte diplomatik pasaportlarla insan kaçıran örgütü çökertti

Belçika polisi, Türkiye'den özel uçaklarla ve sahte diplomatik pasaportlarla insan kaçakçılığı yaptığı belirlenen bir suç örgütünü çökertti.

Belçika polisi, Türkiye’den özel uçak ve sahte diplomatik pasaportlarla insan kaçıran örgütü çökertti

BBC'de yer alan habere göre, Avrupa Polis Teşkilatı'nın (Europol) da destek verdiği operasyon kapsamında Belçika, İtalya ve Fransa'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen baskınlarda 5 kişi gözaltına alındı. 

Türkiye'den insan kaçakçılığı için kullanılan 2 özel uçağa da el kondu. 

Belçika federal polisinden yapılan açıklamaya göre, çoğunluğu Kürt kökenli olan yolcular ve sahte  diplomatik pasaport taşıyan yolcular, insan kaçakçılığı yapan çetenin yardımıyla özel uçaklarla Türkiye'den ayrılıyorlardı.  

İnsan kaçakçıları, özel uçak ve sahte pasaport karşılığında yolculardan 20 bin dolar ücret talep ediyordu.  

İnsan kaçakçılarını, özel uçakların izlediği rota ele verdi. Türkiye'den kalkan uçakların resmi varış noktası genellikle Karayip adaları olarak bildirildi. Ancak uçakların hiçbir zaman resmi varış rotasına ulaşmadığı belirlendi.  

Sığınma başvurusunda bulunuyorlardı

Türkiye'den yola çıkan yolcular, Avrupa havalimanlarındaki mola sırasında, özel uçağı terk ederek, sahte diplomatik pasaportlarını imha ediyor ve sistematik olarak sığınma başvurusunda bulunuyorlardı.

İnsan kaçakçılığı yapan örgüt elemanlarının, kendi uçak filosunu inşa etmek amacıyla sahte çekler düzenledikleri ve havayollarını dolandırdıkları da belirlendi. Çetenin, faturaları ödemeyerek, birçok oteli de dolandırdığı ortaya çıktı. 

Belçika polisine göre, 2020'nin Ekim ve Aralık ayları arasında 5 farklı Avrupa ülkesinde en az 5 kaçakçılık operasyonu gerçekleşti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326