BM'den Kıbrıs müzakereleri ve Burundi açıklaması

BM Genel Sekreteri Ban, Burundi'de darbe girişimini kınarken Kıbrıs'ta müzakerelerin başlamasını sevinçle karşıladıklarını açıkladı

BM'den Kıbrıs müzakereleri ve Burundi açıklaması
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Burundi'deki darbe girişimini kınayarak, ülkede güvenli ve şiddetten uzak bir seçim atmosferinin oluşturulmasını istedi.
BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, ülkede seçim sürecine ilişkin yaşanan gelişmeler ve ardından darbe yapıldığının ilan edilmesi nedeniyle büyük endişe duydu.
Ban, "seçilmiş hükümetin askeri güçle devrilmeye" çalışılmasını kınayarak Burundi Anayasası'na ve Arusha anlaşmasına bağlı kalınmasını istedi.
Taraflara sükunet ve itidal çağrısı da yapan Ban, tüm siyasi liderler ve askeri yetkililerden açık bir şekilde şiddetten kaçınılması konusunda açıklama yapmalarını talep etti.
Şiddet ve insan hakları ihlali için emir verenlerin hesap vereceği uyarısı yapan Ban, ülkedeki BM yerleşkelerinin ve sivil halkın korunmasını istedi.
Ban, ülkede seçimlerin şiddetten uzak ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için en kısa sürede sükunetin sağlanmasını da talep etti.

KIBRIS MÜZAKERELERİNİN YENİDEN BAŞLAMASI
Öte yandan Ban Ki-mun, Kıbrıs'ta Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin öncülüğünde iki taraf arasında müzakerelerin yeniden başlayacak olmasından da memnuniyet duyduğunu bildirdi.
Kıbrıs'ta iki tarafın liderinin, sorunun biran önce çözülmesi için 11 Mayıs'taki yemekte ifade ettikleri kararlılığı selamlayan Ban, iki liderden de yakalanan fırsatı, kapsamlı ve somut bir uzlaşıya dönüştürmek için kullanmalarını isteyerek, sorunun çözümünün açıkça iki tarafın da yararına olduğunu vurguladı.
Ban, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda Kıbrıs'ta karşılıklı rızaya dayalı kapsamlı bir anlaşma için taraflara desteğini sürdüreceğini kaydetti. 
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326