Adıyaman’da Dut Eylem Planı Gerçekleştirilecek

Adıyaman’da Dut Eylem Planı Gerçekleştirilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2014-2016 yılları arasında uygulanacak olan ‘Dut Eylem Planı’ çerçevesinde dut meyvesi yaygınlaştırılacak.
Adıyaman’da 2014 yılı içerisinde 9 hektarlık alanda 45 bin TL, 2015 yılında 10 hektarlık alanda 50 bin TL, 2016 yılında 10 hektarlık alanda 50 bin TL’lik harcama ve çalışma yapılacağı öğrenildi. Adıyaman merkez ve bazı ilçelerinde bu eylem planının uygulanacağı belirtiliyor. Adıyaman’da dut meyvesi yaygın olarak Tut ilçesinde yetiştirilirken, ilçede kuru dut ve dut pekmezinden önemli oranda ekonomik gelir elde ediliyor.
Türkiye genelinde 3 yılda 3 milyon adet fidan toprakla buluşturulacak. Eylem planı kapsamında fidan dikim etkinlikleri düzenlenecek, uygun olan yol kenarları ile ortak faydalanma alanlarına farklı çeşitlerde dut fidanları dikilerek, vatandaşlara ücretsiz dut fidanı dağıtılacak. Uygulama neticesinde ülke genelinde her yıl azalan dut ağacı sayısında önemli oranda artış sağlanacaktır.
1970’li yıllarda Türkiye’nin yaklaşık 5 milyon adet dut ağacı ve 100 bin ton civarında meyve üretimi yapıldığını belirten yetkililer, bu gün 2 milyon 800 bin civarında dut ağacına ve 75 bin ton üretime sahip olunduğunu aktardılar.