Asimder Başkanı Gülbey’den Şok İddia

Asimder Başkanı Gülbey’den Şok İddia

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, 1992-1994 yıllarında Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşta Türkiye vatandaşı olup Ermenistan saflarında savaşan kişilerin olduğunu iddia etti.
Dernek binasında basın açıklaması yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, 1992-1994 yıllarında Ermenistan silahlı güçlerinin Rus tanklarının desteği ile işgal ettiği Azerbaycan Dağlık Karabağ Savaşı’nda Ermeni gönüllü birliklerine katılmak için giden Ermeni asıllı bazı Türkiye vatandaşlarının olduğunu ileri sürerek, bunların savaş suçlusu olduğunu ve yargılanması gerektiğini savundu. Gülbey, “Bunların bilgilerinin Azerbaycan ve Ermenistan Milli Savunma Bakanlıklarında olduğu bilinmektedir. Savaş esnasında Azerbaycanlı Müslüman çocukları büyük bir zevkle katleden; yaşlı, erkek ve kadın gözetmeden sivil halka karşı katliamlarda bulunan bu insanlar savaş sonrası Türkiye’ye dönmüştür. Bu kişilerin Türkiye’deki çeşitli Ermeni lobisi faaliyetlerine destek verdikleri duyumlarını almaktayız. Dünya savaşları yapıldığında başka ülkelerde yaşayan insanlar, savaşta olan soydaşlarına yardıma gidebilir ama bunu koruma veya savunma dışında sivil halka karşı katliam yapmak bir suçtur. Savaşta gönüllü olup Azerbaycan halkına Hocalı, Kelbecer, Lacın ve Dağlık Karabağ bölgelerinde yaşayan sivil kardeşlerimizi katleden bu canilerin bugünkü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden hiçbir farkı yoktur. Bosna’da Boşnakları katleden Sırp canilerinden farkı bulunmayan bu savaş suçlularının bir an önce Azerbaycan’la ortak hareket edilerek tespit edilmesi ve cezalandırılmaları gerekmektedir” dedi.
Ahmet Davutoğlu’na da seslenen Gülbey, bu cani ruhlu savaş suçlularının tespit edilerek adalet önüne çıkarmanın bir Filistinli, bir Suriyeli mazlum insanın hakkını savunmak kadar sevap olduğunu sözlerine ekledi.