Başları kapalı diye orduevine alınmadılar

Başları kapalı diye orduevine alınmadılar

Emekli Astsubay Fuat Uçakkuş, ailesini içeri sokmayan komutanlar hakkında şikayetçi olurken ,''Biz TSK’nın kanunlarına göre her yerde orduevlerine girebiliyoruz ama burada komutanlar ailemi içeri almadı. Buradaki komutanlar keyfi uygulama yapıyor'' dedi.

Bursa’da işyeri olan emekli astsubay Fuat Uçakkuş (60), işyerine mal almak için eşi Ayşe, 2 kızı ve 2 torunu ile birlikte İzmir’e gelmek için araba ile yola çıktı. Hem ticaret hem de gezi için yola çıkan Uçakkuş ailesi, Manisa’yı da gezmek için burada durdular. Geceyi geçirmek için emekli astsubay Furat Uçakkuş ve ailesinin yararlanabildiği Manisa Orduevi’nde kaldılar. Emekli astsubayın eşi ve kızlarının başı kapalı olmasına rağmen TSK kanunlarına göre baş örtüsü bağlandığı için hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Uçakkuş ailesi 2 geceyi Manisa Orduevi’nde geçirdikten sonra İzmir’e geldi.

BAŞI KAPALI KADINLAR İÇERİ ALINMADI

Aile geceyi geçirmek için Konak Astsubay Orduevi otelini kullandılar. Sabah olduğunda aile kahvaltı yapmak için Astsubay Orduevi’nin ana binasına giriş yapmak için araçları ile geldiler ancak nöbet tutan asker, kadınları, başları kapalı olduğu için içeri alamayacağını söyledi. Emekli Astsubay Fuat Uçakkuş, duruma itiraz ederek görevli komutanları çağırmasını istedi. Gelen görevli komutanlar da, iddiaya göre, başı örtülü kadınları mevzuat gereği içeri alamayacaklarını söyledi. Emekli astsubay Fuat Uçakkuş, TSK kanunlarına göre başı kapalı olan kadınların orduevlerine girebileceğini söylemesine rağmen komutanlar kadınları içeri almadı.

EMEKLİ ASTSUBAY KOMUTANLARDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Emekli astsubay Uçakkuş, daha sonra Konak Astsubay Orduevi'nin önüne polis çağırarak olayı şikayet etti ve tutanak tutturdu. Daha sonra ise Anafartalar Polis Merkezi’ne giderek, ailesini orduevinin içine almayan komutanlar hakkında şikayetçi oldu.

EŞİM VE ÇOCUKLARIM KANUNLARA GÖRE BAĞLAYIP ORDUEVLERİNE GİRİYOR

Bursa’dan geldiğini belirten emekli astsubay Fuat Uçakkuş, ''İzmir Astsubay Orduevi’nin otel kısmına girdik ve dün gece çocuklarımla beraber yattık. Sabahleyin kalktığımızda kahvaltı için ana binaya çıkmak istedik, kapıda asker çocukların türbanlı olduğunu söyledi. Ben de askere dedim ki, ‘Yavrum bunlar türbanlı değil, başları örtülü ve TSK kanunlarına göre kelebek bağlandığında içeri girilebiliyor. Asker bana ‘Hayır giremezsin’ dedi. Bunun üzerine komutanları çağırttırdım. Görevli komutanlar geldi ve şu ifadeyi kullandılar; ‘Türbanlı olarak içeri giremezler.’ Ben dedim ki, ‘Benim çocuklarım türbanlı değil. Başları örtülü. Ve çeneden bağlı. Yani askeri tesislere girerken şu tabir vardır; ‘Kelebek bağlayıp gireriz’ bu eskiden köylü analarımızın bacılarımızın bağlamış olduğu usuldür. Buna rağmen buradaki görevli komutanlar içeri almadılar. Komutanlar devletin kanunlarını hiçe sayarak bir yerde devlete kafa tutarak bizi içeri almadılar. Hukuk devletinde yaşadığımız için önce emniyete haber verdim. Şikayetçi oldum. Türkiye bunları aştık artık’’ dedi.

HER YERDE ALIYORLAR BURADA NEDEN ALMIYORLAR?

Emekli astsubayın eşi Ayşe Uçakkuş ise ''Geceyi Astsubay Orduevi’nin otelinde geçirdik, kahvaltı için ana binaya gitmek istedik. Başımın kapalı olduğunu görünce kelebek yapacaksınız dediler. Dediklerini yaptık ama yine de bizi almadılar içeri. Daha önce gittiğimiz orduevilerinde böyle sorun yaşamadık. Buraya gelmeden önce Manisa Orduevi’nde 2 gece geçirdik, hiçbir sorun yaşamadık. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Her yerde alıyorlar da burada içeri almamazlık nedir?'' dedi.

Konak Astasubay Orduevi'ne alınmayan aile kapıdan geri dönmek zorunda kaldı.
Orduevi yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapamayacaklarını belirttiler.