Beyşehir Gölü’nde Usulsüz Avlanmaya Geçit Yok

Beyşehir Gölü’nde Usulsüz Avlanmaya Geçit Yok

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, jandarma tarafından gölde yasak olmasına rağmen misine ağla avlandığı ve usulsüz su ürünleri avcılığı yaptığı iddiasıyla toplam 10 kişiye 20 bin 546 lira ceza kesildi.
Edinilen bilgiye göre, Beyşehir Gölü’nde serbest zamanda da su ürünleri av faaliyetlerini takip altına alan Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş Botu Timleri, denetim ve kontrollerini sıklaştırdı. Beyşehir Gölü’nün Isparta ve Konya sınırları içerisindeki aynı zamanda milli park kapsamında da yer alan av sahalarında denetimler gerçekleştiren Asayiş Botu Timleri, son bir hafta içerisinde göle kıyısı olan Tolca, Gölyaka, Akburun, Gölkaşı, Kuşluca, Çiftlik Mahalleleri açıklarında ve Mada Adası çevresinde usulsüz avcılık yaptığı ve yasak olmasına rağmen misina ağ ile avlandığı gerekçesiyle 10 avcı hakkında işlem başlattı. Avcılara kişi başı 564 ila 3 bin 856 lira arasında değişen idari para cezaları uygulandı.
Denetim ve kontrollerde, su ürünleri kanununa muhalefet ettiği ileri sürülen 10 avcıya uygulanan ceza miktarı toplam 20 bin 846 liraya ulaştı. Jandarma Asayiş Botu Timleri, göle serilen kullanımı yasak toplam 8 bin 300 metre misine ağa el koyarken, bota toplanan ağlar imha edilmek üzere ilgili kurumlara teslim edildi.