Dikili’de Festivalli Günler Başladı

Dikili’de Festivalli Günler Başladı

Dikili’de, 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Dikili Kültür-Sanat, Bilim-Düşünce ve Emek Festivali muhteşem görüntülerle başladı.
5 gün büyük bir coşkuyla kutlanacak olan festival açılış programı ilçe merkezinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı. 1926 yılında Atatürk’ün desteğiyle kurulan Seferihisar Bandosunun eşliğinde Atatürk Meydanı’na yürüyüşe geçildi. Dikili protokol üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, Siyasiler, Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve binlerce vatandaş, Atatürk Meydanı’na ellerinde meşalelerle geldi. Kortej meydana girdiğinde gerçekleştirilen havai fişek gösterisi nefesleri kesti.
Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye gelen Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, “Sevgiyi güçlü kılarak düzenlediğimiz Dikili Kültür-Sanat, Bilim-Düşünce ve Emek Festivalimizi teşriflerinizle onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum” diyerek başladığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi;
“Sevgili Dostlar, Ülke olarak zor bir yıl geçirdik. Soma’da yüreğimiz yandı. Yakın coğrafyamızda kan, vahşet, savaşlar her geçen gün arttı. Gün geldi birileri kişisel çıkarları uğruna ülkemizi ayrıştırmak, kutuplaştırmak istedi. Ama biz, Dikiliyiz, Dikililiyiz. Soma kaybettiğimiz canlarımızın acısını yüreğimiz de her gün kor bir ateş gibi hissettik. Unutmadık, unutturmadık. Yaraların sarılması için tüm yüreğimiz Soma için attı. Ortadoğu da, Filistin de, Suriye de, Irak ta akan kanın durması için hep barışın tarafında olduk. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal’in izinden giderek Yurtta barış Dünya’da barış şiarını kendimize rehber edindik. Biz mücadelemizi barıştan, sevgiden yana koyduk. Yerel yönetimiz göreve geldiğimiz ilk günden bu güne kadar ürettiğimiz hizmetlerde ne ayrımız oldu ne de gayrımız. Herkese eşit ve kaliteli hizmet sunduk. Görev yaparken, bugünümüzde de yarınımızda da aklımıza ne siyasi parti ayrımı, ne mezhep ayrımı, ne etnik kimlik ayrımı ne de oy veren vermeyen ayrımı gelmedi. Dün olduğu gibi, bugünde, yarın da Dikili aşığı dostunuz, kardeşiniz, yol arkadaşınız Veteriner Mustafa olacağım. Bu küçük ama güzel ilçemizin sevgi ruhunu kaybetmeden, farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğuna inanarak ayırmadan, kayırmadan “Hep Dikili’yi Çıkarsız Severek” çalışacağız. Öncelikli hedefimiz daha güzel günler için ışıltısını güçlü ve kararlı bir şekilde dünyaya gösteren bir Dikilidir. Bu yolda Dikili aşığı herkesle el ele, yürek yüreğe, kol kola yürüyeceğiz. Bu düşünceler ışığında farklı renklerimizi buluşturduğumuz festivalimizin herkese kutlu olmasını diliyor, festivalimizde emeği geçen herkese, çalışma arkadaşlarıma, muhtarlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, esnafımıza ve siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Beş gün sürecek; hepimiz için keyifli ve güzelliklerle dolu olacağına inandığımız festivalimizin iyi geçmesini diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum’’
Belediye Başkanı Mustafa Tosun’un konuşmasının ardından başlayan festivalde ilk olarak Dikili Belediyesi Çocuk Bale Topluluğu Meydanı dolduran binlerce vatandaşlara gösteriler sundu. Ardından dünyanın dört bir yanından gelen halk oyunları ekipleri ülkelerine ait halk danslarını ve yöresel oyunlarını sergilediler. Muhteşem gece Atatürk Meydanı’nda "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm" türküsü ile ün yapan Türk Halk Müziği sanatçısı Faruk Demir’in konseriyle konuklara muhteşem bir müzik ziyafeti çektirmesiyle devam etti. Demir’in seslendirdiği birbirinden güzel eserlere Dikililer koro halinde eşlik etti. Yaklaşık 2 saat süren konserin ardından Dikililer usta sanatçı Faruk Demir’i uzun süre ayakta alkışlandı.