Düzce’de Aile Danışmanları Eğitim Aldı

Düzce’de Aile Danışmanları Eğitim Aldı

Düzce’de, Koruyucu Ailelere Danışmanlık yapan memur ve sivil toplum kuruluşlarında görev yapan danışmanlara Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından eğitim verildi.
Düzce’de koruyucu aile çalışmaları bünyesinde ailelere danışmanlık yapmakta olan kamu görevlileri ve sivil toplum örgütleri gönüllüleri ile öğretim üyeleri 6 gün süren danışmanlık eğitimi aldılar. Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı sponsorluğunda hayata geçirilen projenin eğitimleri Düzce Sosyal Hizmet Müdürlüğü binasında yapıldı.
Eğitime katılan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi, Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli kamu görevlilerine mesai saatleri dışında koruyucu ailelere danışmanlık yaparken, karşılaştıkları zorlukları en aza indirebilmek konusunda Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimi Görevlisi Sefa Bulut tarafından eğitim verildi.
Programın amacı ve içeriği hakkında bilgiler veren Sefa Bulut, “Sosyal Hizmet alanında çalışan sosyal hizmet uzmanı, sosyal çalışmacı ve psikolog ve öğretmen arkadaşların çocuklarla çalışırken müdahale yöntemlerini öğrenmesi. Burada iki hafta süren çok yoğun bir çalışmamız oldu. Bir çok konuya değindik, bu konuların çoğunluğu danışmanlık yapacak arkadaşlarımızın görevleri ve çalışmaları üzerine oldu. Gözlem, görüşme teknikleri, Çocuklarla çalışırken yapılacak etkinlikler, müdahale teknikleri, basit telepatik etkinlikler gibi konuları kapsadı. Ayrıca travmalar konusuna çok fazla değindik. Çocukların muhtemelen yaşamış olabileceği, ayrılma gibi, ayrılık gibi travmayı çağrıştıracak konular üzerine çalıştık. Bunların dışında kurum, kuruma uyum, adaptasyon konularında da danışman arkadaşlarımıza eğitimler verdik. Terapiler üzerine eğitimler verdik. Terapi şekillerini arkadaşlarımıza öğrettik. Burada aldıkları eğitimleri kullanarak faydalı olacaklarına inanıyorum. Ayrıca burada aldıkları eğitimleri danışmanlıklarında başka alanlarda da kullanabileceklerini zannediyorum. Benim içinde farklı bir deneyim oldu. Bu popülasyonda çalışan insanları tanıma fırsatım oldu. Çalıştıkları insan grubunun özelliklerini öğrendim. Bu eğitime katılanların çok yoğun, çok etkin çalıştığını gördüm. Herkes çok fedakarca çalışıyor” dedi.
Düzce genelinde yaklaşık olarak 53 koruyucu aile bulunurken rakamın artırılması için de Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün yoğun çalışmaları devam ediyor.