Ereğli’de Madencilerin Eylemi Devam Ediyor

Ereğli’de Madencilerin Eylemi Devam Ediyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesindeki özel bir maden ocağında 18 işçinin işten çıkartılmasını protesto eden maden işçileri, dün başlattıkları iş durdurma eylemini bugün de devam ettiriyor.
Kdz. Ereğli ilçesindeki özel maden ocağında yaklaşık 850 kadar maden işçisinin başlattığı iş durdurma eylemi, bugün de devam ediyor. Maden işçileri, Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) ile anlaşmazlığa düşünce 18 işçiyi işten çıkartan özel maden ocağında dün sabah iş durdurma eylemi başlattı. Maden işçileri dün 08.00, 16.00 ve 24.00 vardiyasının ardından bu gün sabah 08.00 vardiyasında da ocağa inmedi. İşten atılan 18 arkadaşlarının yeniden işe alınmasını talep eden maden işçileri, sorun çözülene kadar maden ocağına inmeyeceklerini bildirdi.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, iş çıkışlarının maden ocağını işleten Hema Enerji A.Ş. ile TTK arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle meydana geldiğini belirterek, eyleme destek verdiklerini açıkladı. Dün sabah başlayan eylemin bugün de devam ettiğini dile getiren Mutlu, sorunun çözümü için TBMM’de bölge milletvekilleri ile görüşeceklerini söyledi. Mutlu, özel maden ocağında çalışan 15 maden işçisinden oluşan bir heyetle TBMM’de AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan ile görüşüp soruna çözüm arayacaklarını ifade etti.