Erzurum’da Afrika Hastalığı İle Mücadele

Erzurum’da Afrika Hastalığı İle Mücadele

Erzurum’da Afrika hastalığı nedeniyle kapanan hayvan pazarlarında gerekli dezenfekte ve aşılama çalışmaları sonucun hayvan giriş ve çıkışları başladı.
Erzurum ve ilçelerinde görülen Afrika hastalığı olarak bilinen Nodüler Egzantem hastalığı nedeniyle bir haftalığına kapatılan hayvan pazarlarında gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından hayvan giriş ve çıkışları başladı.
Erzurum İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada hayvan pazarlarına giriş ve çıkışların başlatıldığını belirterek şunları kaydetti. “İlimizde Temmuz 2014 tarihinden itibaren Sığırlarda Nodüler Egzantem hastalığı görülmüş olup bu çerçevede gerekli tedbirler alınmış, hastalığın yayılımının önlenmesi için gerekli aşılamalar, dezenfeksiyon işlemlerinin yanı sıra belli bir süre İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon kararı ile hastalığın kontrolü açısından hayvan hareketleri durdurulmuş, hayvan pazarına hayvan giriş ve çıkışları da yasaklanmıştı. Hastalık mihraklarında ve mihrak çevrelerinde hayvan hareketlerinde kısıtlama devam etmektedir. Hastalığın seyri göz önüne alınarak hayvan hareketlerine koyulan kısıtlama kaldırılmış, hayvan pazarına hayvan giriş ve çıkışları kontrollü olarak başlatılmıştır. Bu kapsamda hastalığın yayılımını ve kontrolünü sağlamak için hayvan pazarı İl Müdürlüğümüz ekiplerince kontrol edilmektedir. Ayrıca titizlikle her gün dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmaktadır.”