Görenler gözlerine inanamadı!

Görenler gözlerine inanamadı!

Merkeze bağlı Kutlu kasabasında bulunan tarım arazisinde meydana gelen olayda tarımsal sulamada kullanılmak üzere açılan su kuyusundan, karbondioksit ve su fışkırmaya başladı. Yıllar önce açılan su kuyusu 2009 yılında gaz ve su çıkışı nedeniyle betonla kapatılmıştı. 7 yıl boyunca her hangi bir sızıntı olmazken, atılan betonların aşınması nedeniyle bugün yeniden karbondioksit ve su fışkırmaya başladı.

7 YIL SONRA YENİDEN HAREKETE GEÇTİ

Konuyla ilgili bilgiler veren Aksaray Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Tayfun Aydın, fışkırmanın 7 yıl sonra yeniden başlamasının, atılan betonların yıpranmasından kaynaklandığını söyledi. Aydın, “Şu anda Aksaray merkeze bağlı Yapılcan köyündeyiz. Arkamızdaki kuyu 2009 yılında kazılmıştır. 2009 yılında kuyu 200 metre derinliğe geldiğinde bu şekilde artezyen yapmıştı. O zaman bundan farklı olarak yine 35-40 metre yüksekliğine gelmişti. Fakat içerisinde kayaçlar vardı. O zaman MTA tarafından inceleme yapıldı. Bu inceleme sonucunda da şu anda suyla birlikte çıkan karbondioksit gazı olduğu tespit edildi ve daha sonra yine MTA tarafından bu kuyuya beton basıldı. 2016 yılına geldiğimizde dün öğle saatlerinde bu kuyunun patladığını duyduk. Biz de buraya gelerek baktığımızda yine aynı kuyu olduğunu gördük. Bence bu kuyunun tekrar patlama sebebi basılan betonların zamanla aşınarak kırılması. Burada bir karbondioksit gazı bir zom buluyor. Bu zom da şu anda yüzeye çıkıyor ve 35-40 metreye kadar su atımı görüyoruz. Aksaray’ın burası bir karbondioksit havzasıdır. Bu karbondioksitin oluşumu ile ilgili jeoloji mühendisleri iki görüş ortaya atıyor. Birincisi güneyimizde bulunan Hasan Dağı’nın volkanizmasından dolayı mamanın soğuması nedeniyle karbondioksit oluştuğu ve bunun zamanla basınçla bir kırık bularak yüzeye çıktığı. İkinci görüş ise, burası bir Tuz Gölü havzası" diye konuştu.

"KUYU KAPATILMAZSA TARIM ARAZİLERİNİ KURUTUR"

Aydın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Tuz Gölü havzasında yüz yıllar önce oluşmuş fosillerin zamanla içerisinde bulunan aminoasitlerin parçalanması sonucunda yine karbondioksit gazı çıkıyor. Kimisi de bunun Tuz Gölü’ne bağlı olarak oluşan bir karbondioksit gazı olduğunu söylüyor. Her iki şekilde de bu bir karbondioksit gazı çıkışıdır. Bunun çıkışı normaldir. Bununla ilgili de Aksaray’da karbondioksit üretimi yapan tesisler kuruldu. Bu gaz çıkışı bizce normaldir. Önceki patladığındaki tecrübemize göre hiç müdahale edilmezse 1 hafta, 2 hafta, yerdeki karbondioksitin oranına göre, gücüne göre sürebilir. Ama buna müdahale edilip yine aynı MTA tarafından çok güçlü bir çimento oluşturularak tekrar kuyuya beton basılması gerekir. Yoksa bunun ne kadar süreceğini bilemeyiz. Bu kuyunun kapatılması lazım. Sonuçta bir karbondioksit gazı çıkışıdır bu. Buradaki tarım arazilerini kurutur. Buradaki ürünleri kurutur. Biz şuna inanıyoruz ki, burada genelde belli bir bölümde var. Kuyularda 200 metrenin altına inilmemesi lazım. Çünkü bir kil tabakası var. Bu kil tabakasını geçtiğimiz zaman buna rastlanıyor. Bazı yerlerde 200, bazı yerlerde 150 metre. Dolayısı ile sondaj yapılırken bu kil tabakasını geçmemek lazım. Yoksa bununla sürekli karşılaşırız.”